X

ماموریت, ارزش‌ها و چشم‌انداز

/درباره ما/درباره سازمان ملی بهره‌وری/ماموریت، ارزش‌ها و چشم‌انداز

تاریخچه سازمان ملی بهره‌وری ایران

 

در سال ۱۳۴۴خورشیدی مقارن با ۱۹۶۵ میلادی، ایران با وجود نداشتن تشکیلات بهره‌وری، به عضویت سازمان بهره‌وری آسیایی (APO) درآمد. در سال ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی تمدید عضویت ایران در سازمان بهره‌وری آسیایی را مورد تصویب قرار داد و وزارت صنایع سنگین وقت، مسؤلیت دبیرخانه‌ای آن را به عهده گرفت. تشکیلات بهره‌وری به طور مستقل در سال ۱۳۷۱ راه‌اندازی و در سال 1372 «سازمان ملی بهره‌وری ایران» به طور رسمی در قالب یک شرکت وابسته به دولت تشکیل شد. در سال 1377، بر اساس مصوبه شورای عالی اداری کشور، شرکت «سازمان بهره‌وری ملی ایران» با توجه به جایگاه فرابخشی آن، از وزارت صنعت و معدن منفک و به سازمان امور اداری و استخدامی کشور ملحق شد. سپس در سال ۱۳۷۸ با ادغام سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، مالکیت شرکت «سازمان ملی بهره‌وری ایران» به این سازمان انتقال یافت و در سال 1384، شرکت مذکور منحل و سپس در سال ۱۳۸۵ «مرکز ملی بهره‌وری ایران» ایجاد شد. در سال۱۳۹۰ براساس ماده ۷۹ قانون برنامه پنجم توسعه، «سازمان ملی بهره‌وری ایران» به عنوان مؤسسه دولتی وابسته به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و با استفاده از امکانات قبلی ادامه فعالیت داد. پس از احیا و تجدید ساختار دوباره سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در سال ۱۳۹۳، سازمان ملی بهره‌وری ایران به عنوان یکی از سازمان‌های تابعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به انجام مأموریت‌های خود پرداخت. از تاریخ 1395/7/27 با تصویب‌نامه شورای عالی اداری به شماره 792054، «سازمان ملی بهره‌وری ایران» به عنوان سازمان وابسته به سازمان اداری و استخدامی کشور و تنها نماینده سازمان بهره‌وری آسیایی در کشور فعالیت می‌نماید.

 

ماموریت سازمان ملی بهره‌وری ایران

فلسفه وجودی سازمان ملی بهره‌وری ایران، راهبری «حرکت ملی بهره‌وری» به منظور «ارتقای مستمر بهره‌وری» و در نتیجه تحقق پیشرفت پایدار ایران و تمدن نوین اسلامی می‌باشد.

 

سازمان فلسفه وجودی خود را از طریق موارد ذیل محقق می‌نماید:

 • سیاست‌گذاری، تنظیم‌گری، راهبری، پایش، رصد راهبردی و ارزیابی بهره‌وری در سطوح ملی، بخشی و استانی
 • شبکه‌سازی و توانمندسازی ذینفعان و ترویج، گفتمان‌سازی و الگونمایی در حوزه بهره‌وری
 • اعتباربخشی جوایز، مشاوران و متخصصان حقیقی و حقوقی بهره‌وری در راستای تضمین شایستگی حرفه‌ای
 • هدایت‌گری و تسهیل‌گری در راستای استقرار چرخه بهره‌وری در سازمان‌های فعال در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی
 • تسهیل چرخه نوآوری و نظریه‌پردازی در حوزه بهره‌وری و هدایت آن به سمت نیازهای کلیدی کشور

 

ارزش‌های محوری سازمان ملی بهره‌وری ایران

سازمان ملی بهره‌وری ایران با باور به ارزش‌های محوری ذیل، خود را متعهد به رعایت و لحاظ این ارزش‌ها در تدوین، اجرا و ارزیابی کلیه اهداف و برنامه‌های خود می‌داند.

 • ملتزم به ارزش‌های اسلامی: معتقدیم تمسک به ارزش‌های اسلامی و بهره‌گیری از گنجینه معارف دین مبین اسلام ظرفیت عظیمی برای نهادینه‌سازی فرهنگ بهره‌وری و هموارسازی راه سعادت بشریت است. لذا خود را ملتزم به ارزش‌های اسلامی در همه فعالیت‌های خود می‌دانیم.
 • منافع و مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران: التزام به منافع و مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظام مرتبه بالاتر سازمان و نظامی مبتنی بر ولایت الهی را در همه جهت­گیری­ها و فعالیت­ها بر خود فرض می­دانیم.
 • دغدغه تحول و اصلاح در راستای بهره‌وری: دغدغه اصلاح و تحول در راستای بهره‌وری پیش­ران اصلی تشکیل سازمان بوده است. لذا معتقدیم حفظ و استمرار این دغدغه می­بایست به عنوان یک ارزش محوری همواره مورد توجه قرار گیرد.
 • نظم در امور: بر این باوریم که نظم در امور ضامن تعالی سازمان و رضایت ذیحقان سازمان خواهد بود. لذا خود را در همه فعالیت‌ها متعهد به نظم در امور به عنوان یک ارزش محوری می‌دانیم.
 • مسئولیت­پذیری و وفای به عهد: ما به مسئولیت­پذیری در کار اعتقاد جدی داریم. تنها مسئولیت­هایی را می­پذیریم  که متناسب با شایستگی­های­مان باشد و به تعهدات خود پایبند خواهیم بود.
 • شایسته محوری و تخصص­گرایی: بر این باوریم که مدیران، کارشناسان و مشاوران متعهد و متخصص از مهمترین ارکان پیشرفت مبتنی بر عدالت هستند. لذا همواره سعی خواهیم کرد شایسته­پروری، شایسته­گزینی و تخصص‌گرایی را سرلوحه فعالیت­های خود قرار دهیم.
 • تصمیم‌گیری مبتنی بر خردجمعی و فعالیت مبتنی بر تعاون و کار گروهی: خود را متعهد به بهره‌گیری از خردجمعی مردم و نخبگان در تصمیم‌گیری و استفاده از سازوکارهای مردم‌سپاری فعالیت‌ها و نوآوری باز دانسته و بر اصل تعاون-مسابقه تأکید می‌کنیم.
 • سخاوت در نشر اطلاعات و دانش: بر این باوریم که جریان پویا و آزاد اطلاعات و دانش موجب هم­افزایی، نوآوری و خلق دانش می­شود. در نتیجه سخاوت در نشر دانش و اطلاعات در چارچوب قوانین و اصول اخلاقی اسلام و پرهیز از بخل و تنگ­نظری در این امر را بر خود فرض می­دانیم.
 • تکریم مخاطبان، کارکنان و ذینفعان: بر مبنای تأکید سنن و تشریع الهی بر لزوم حفظ کرامت انسانی در هر نوع فعالیت اجتماعی، تکریم و پاسداشت منزلت مخاطبان، کارکنان و سایر ذینفعان را بر خود فرض می‌دانیم.
 

 

 

چشم انداز سازمان ملی بهره‌وری ایران

 

با اتکال به خداوند متعال و استعانت از حضرت بقیة‌‌اللّه‌‌الاعظم (عج)، سازمان ملی بهره‌وری ایران در افق 1405 هجری شمسی موثرترین نهاد تنظیم‌گر هوشمند و هم‌افزا با دستگاه‌های حاکمیتی کشور در حوزه بهره‌وری خواهد بود. سازمان در افق چشم‌انداز واجد ویژگی‌های ذیل می‌باشد:

 • سازمانی پیشرو، چابک و تمدن‌ساز در زیست‌بوم حکمرانی کشور و تنظیم‌گر موثر بهره‌وری نظامات کلیدی و زنجیره‌های ارزش در راستای افزایش رقابت‌پذیری ملی؛
 • دارای شبکه مشاوران و متخصصان توانمند، کارا و موثر در ارائه خدمات مشاوره به بخش حاکمیتی، عمومی و خصوصی؛
 • موفق در استقرار چرخه بهره‌وری در تمامی دستگاه‌های دولتی در سطح ملی و استانی؛
 • بازوی موثر نظام حکمرانی کشور در تحقق رشد اقتصادی هدف از محل بهره‌وری؛
 • محور بزرگترین و توانمندترین شبکه ملی بهره‌وری در آسیا که علاوه بر ایجاد موثر حرکت ملی بهره‌وری برای کشورهای آسیایی نیز الهام‌بخش است.

 

آخرین به‌روزرسانی این صفحه: یکشنبه 06 شهریور 1402 03:46