X

پژوهش

مدیریت پژوهشی بخش عمومی سازمان ملی بهره وری ایران

پژوهش و تحقیق، اساس و پایه حركت فعالیت پایدار كشور را نشان می دهد. نقش پژوهش در توسعه پایدار چنان برجسته و انكار ناپذیر است كه می توان آن را بدون تردید نیروی محرك توسعه در تمام زمینه ها دانست. یكی از عوامل اصلی در رشد و توسعه كشورهای پیشرفته توجه ویژه این كشورها به پژوهش و تحقیقات در تمام عرصه های علوم است. امروزه كشورهای در حال توسعه و كشورهای عقب مانده برای رسیدن به وضعیت كنونی كشورهای توسعه یافته و پیشرفته چاره ای جز توجه به پژوهش و تحقیقات پایه ای ندارند. در كشور ما انجام پژوهش های علمی- كاربردی در جهت رفع مشكلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی یكی از ضروریات در رابطه با رفاه اجتماعی و توسعه پایدار می باشد. با توجه به احساس این ضرورت در سازمان ملی بهره وری ایران و توجه به امر پژوهش و انجام پژوهش های كاربردی در تمام فعالیت های سازمان، مدیریت پژوهش های بهره وری بخش عمومی تشكیل گردید.

"مدیریت پژوهشی بخش عمومی سازمان ملی بهره وری ایران" به گونه ای رسمی در خردادماه سال 1397 تشكیل گردید و جایگاه آن نیز با انتصاب مدیریت و كادر كارشناسی، منسجم تر شد . در مهرماه سال 1397 با اجرای مصوبه شورای راهبری سازمان، جهت ساماندهی طرحهای پژوهشی، شورای پژوهش به ریاست رئیس سازمان تشكیل گردید كه دبیرخانه آن در مدیریت پژوهشی بخش عمومی، مستقر گردید. در آبان ماه سال 1397 با اجرای مصوبه شورای پژوهش سازمان و با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتشارات سازمان نیز به صاحبت امتیازی سازمان ملی بهره وری و مدیر مسولی مدیر پژوهش های بهره وری بخش عمومی و با سه بخش كتاب، نشریه و تولید محتوای الكترونیكی آغاز به كار كرد.

مهمترین اهداف تشكیل " مدیریت پژوهشی بخش عمومی " را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:

  • تعیین و شناسایی اولویت ‏های برنامه ای در خصوص بهره‏ وری و تعیین عوامل موثر در نظام بهره وری كشور
  • تهیه اولویت های پژوهشی و نیازسنجی پژوهشی جهت اقدام در سازمان
  • تهیه RFP طرح ‏های پژوهشی و بررسی طرح نامه‌های پیشنهادی
  • انجام مطالعات پایه به منظور دستیابی به آخرین روش ها و ابزارهای كاربردی و اخذ تجربیات دیگر كشورها و سازمانهای بین المللی نظیر سازمان بهره وری آسیایی
  • انجام مطالعات در زمینه ارتقای بهره‏ وری بخش های مختلف اقتصادی از جمله بخش های تولیدی و خدماتی و بخش عمومی با همكاری مدیریت سنجش و پایش بهره وری
  • نظارت و پیگیری انجام طرح‏ های پژوهشی برون‏سپاری شده
  • انتشار دستاوردهای پژوهش های انجام شده در زمینه بهره‌وری
  • همكاری با پژوهشگاه‌های ملی و بین المللی در زمینه مطالعات مربوط به ارتقاء بهره‌وری

فراخوان حمایت از پایان نامه های دانشجویی

امروزه گسترش كمی و كیفی پژوهش‏ های دانشگاهی نه تنها موجب به‏ كارگیری و بهره ‏برداری از ظرفیت‏ های فكری بخش عظیمی از مراكز تولید علم می‏شود بلكه باعث نهادینه ساختن و تقویت پژوهش در حوزه بهره‏ وری نیز خواهد بود. در راستای تحقق اهداف تعیین شده در برنامه ‏های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور، شناسایی چالش‏ های اساسی عملكرد بهره ‏وری در كشور، ارایه راهكارهای بلندمدت جهت رفع موانع ارتقای بهره ‏وری و بهره ‏گیری از آن‏ها در تدوین برنامه‏ های توسعه و حركت ملی بهره ‏وری، سازمان ملی بهره ‏وری ایران حمایت از حركت ‏های علمی صورت گرفته در این خصوص و به ویژه پایان ‏نامه ‏های دانشجویی در مقاطع تحصیلات تكمیلی مرتبط با بهره ‏وری را در دستور كار خود قرار داده است. در فایل زیر عناوین مورد حمایت سازمان ملی بهره وری از پایان نامه های تحصیلات تكمیلی ارائه شده است. جهت كسب اطلاع بیشتر با سركار خانم مهدیان، كارشناس پژوهش های سازمان به شماره 02142391506 تماس حاصل فرمایید.

فایل‌های مرتبط

فایل‌های مرتبط


برای دریافت فرم ثبت نام اولیه روی لینك زیر كلیك و فرم تكمیل شده را با موضوع فراخوان حمایت از پایان نامه های دانشجویی به آدرس "research@nipo.gov.ir" ایمیل نمایید.

فراخوان حمایت طرح های پژوهشی

پژوهش ابزاری است در جهت شناخت دقیق مسائل، نیازهای سازمانی و ارائه متدهای متناسب برای حل مشكلاتی كه سازمان ها با آن مواجه هستند. لذا بهره گیری از این ابزار درحوزه بهره وری به لحاظ مواجه با مسائل عدیده‌ی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیار كارآمد و راهگشا خواهد بود،كه می تواند رهیافت های مناسب در جهت سامان دادن به اقتصاد كشور و ارتقاء كیفیت زندگی را ارئه دهد. مدیریت پژوهش های بهره وری بخش عمومی در طی ماه های گذشته سعی نموده است تا با اجرای طرح های پژوهشی در این خصوص سهم قابل توجه و تأثیرگذاری در رشد و توسعه ارتقای بهره وری كشور ایفا نماید.

در زیر فایل طرح های پژوهشی مورد حمایت سازمان ملی بهره وری ایران ارائه شده است. جهت كسب اطلاع بیشتر با سركار خانم مهدیان، كارشناس پژوهش های بهره وری سازمان به شماره 02142391506 تماس حاصل فرمایید.

فایل‌های مرتبط

فایل‌های مرتبط


برای دریافت فرم اولیه طرح پژوهشی روی لینك زیر كلیك و فرم تكمیل شده را با موضوع فراخوان طرح های پژوهشی به آدرس "research@nipo.gov.ir" ایمیل نمایید

مقالات، کتاب ها و پژوهش ها

مديريت پژوهش هاي بهره وري بخش عمومي سازمان ملي بهره وري ايران در نظر دارد مقالات، کتاب ها و پژوهش هاي مرتبط با بهره وري را براي بهره برداري محققين و پژوهشگران گردآوري و باز نشر دهد از اين رو در بخش مقالات، کتاب ها و پژوهش ها سايت، علاوه بر انتشار آثار پژوهشي ، از کليه صاحب نظران دعوت مي شود آثار علمي مرتبط با بهره وري خود را که در مراکز علمي و تخصصي چاپ نموده اند را براي اين مديريت ارسال نمايند تا پس از بررسي، در سايت سازمان به نمايش گذاشته شود.

تعاریف


پژوهش يا تحقيق يک روند هوشمندانه، هوشيارانه، خلاقانه و سامانمند براي يافت، بازگويي و بازنگري پديده‌ها، رخدادها، رفتارها و انگاشته‌ها است. پژوهش همچنين براي استفاده از پديده‌هاي موجود براي دست يافتن به راهکارهاي عملي و فناوري‌ها به‌کار مي‌رود. مقاله عمدتاً به نثري با موضوعات غير تخيلي گفته مي‌شود که بخش مستقلي از يک کتاب، روزنامه، مجله و غيره را تشکيل مي‌دهد. مقاله معمولاً نوشته‌اي است مربوط به يک موضوع ويژه.

ارسال مقالات، كتب و پژوهش ها


براي دريافت فرم اوليه ارسال مقالات/ کتب روي لينک زير کليک و فرم تکميل شده را با موضوع ارسال مقاله و پژوهش ها به آدرس "research@nipo.gov.ir" ايميل نماييد.

فراخوان ترجمه (كتاب و مقالات)

صنعت و هنر ترجمه یا برگردان كار درك و تفسیر موضوعات، معانی، و مفاهیم پدید آمده در یك زبان (زبان مبدأ)، و سپس انتقال، معادل‌یابی و بازسازی آنها در زبانی دیگر (زبان مقصد) را بر عهده می‌گیرد. "مدیریت پژوهش های بهره وری بخش عمومی سازمان ملی بهره وری ایران" در نظر دارد ترجمه كتب، مقالات و پژوهش های مرتبط با بهره وری را برای بهره برداری محققین و پژوهشگران گردآوری و چاپ نماید. از این رو در بخش ترجمه مقالات و پژوهش ها سایت، علاوه بر انتشار اصل مقالات و كتب معتبر به زبان لاتین، از كلیه پژوهشگران، مترجمین و صاحب نظران دعوت می شود آثار اعلام شده از سوی سازمان ( و یا مقالات و پژوهش های لاتین مرتبط با بهره وری مورد نظر خود) را جهت ترجمه تخصصی انتخاب و ارائه نمایند. سازمان پس از بررسی محتوایی این ترجمه ها بر اساس "روش اجرایی انتشارات سازمان" حمایت های مادی و معنوی خود را انجام خواهد داد.

در قسمت زیر كتب لاتین مورد حمایت سازمان ملی بهره وری ارائه شده است. جهت كسب اطلاع بیشتر با سركار خانم اسماعیلی كارشناس حوزه انتشارات سازمان به شماره 02142391407 تماس حاصل فرمایید.

فایل‌های مرتبط

فایل‌های مرتبط


برای دریافت فرم اولیه طرح پژوهشی روی لینك زیر كلیك و فرم تكمیل شده را با موضوع فراخوان طرح های پژوهشی به آدرس "research@nipo.gov.ir" ایمیل نمایید.

فایل‌های مرتبط

كتاب‌ها و مقالات تاييد شده دوره اول- مهلت انتخاب 1397/12/10


فراخوان تالیف كتاب

تألیف اثری است كه در آن مؤلف و یا مؤلفان اثر یافته ها و یا نظرهای شخصی، یا اشخاص صاحب نظر را پردازش و با نظر خود به صورت هماهنگ و مجموعه ای تخصصی و كامل در قالب یك موضوع مطرح می كنند. "مدیریت پژوهش های بهره وری بخش عمومی سازمان ملی بهره وری ایران" در نظر دارد كتب و آثار مكتوب مرتبط با حوزه بهره وری را برای بهره برداری محققین و پژوهشگران گردآوری و چاپ نماید. از این رو در بخش تالیف كتب و مقالات سایت، از كلیه پژوهشگران، محققین و صاحب نظران دعوت می شود آثار علمی و پژوهشی خود را به این مدیریت ارسال نمایند، سازمان ملی بهره وری ایران در نظر دارد بر اساس "روش اجرایی انتشارات سازمان" حمایت های مادی و معنوی خود را از آثار علمی و پژوهشی دریافتی انجام دهد

جهت كسب اطلاع بیشتر با سركار خانم اسماعیلی كارشناس حوزه انتشارات سازمان ملی بهره وری ایران به شماره 02142391407 تماس حاصل فرمایید.

فایل‌های مرتبط

فایل‌های مرتبط


برای دریافت فرم اولیه تالیف روی لینك زیر كلیك و فرم تكمیل شده را با موضوع فراخوان تالیف كتاب به آدرس "research@nipo.gov.ir" ایمیل نمایید.

ایده ها، اختراعات، خلاقیت ها، تجارب موفق و دستاورد ها مرتبط با بهره وری

گرایش به نوآوری، پذیرش و كاربست ایده ها، فرآیندها، تولیدات یا خدمات جدید و میل به تغییر از طریق بكارگیری تكنولوژی ها، منابع، مهارت‌ها و نظام های مدیریتی جدید به عنوان یك ساختار دانش در مدیریت، سازمان ها را قادر می‌سازد تا پویایی‌های بازار را شناسایی كنند و در جهت توسعه محصولات و تولیدات جدید و عرضه آنها در بازار به منظور برآوردن و ارضای نیازها و انتظارات و همچنین پاسخ سریع به تغییرات محیطی استفاده نمایند. سازمان ملی بهره وری ایران نیز بواسطه گستره فعالیت ها و وظایف و همچنین سطح انتظار جامعه نیازمند بهره گیری از افكار خلاق و تبدیل آنها به نوآوری در جهت كسب ارتقای بهر وری در بخش های اقتصادی كشور است.

تعاریف


نوآوری: خلاقیت متجلی شده و به مرحله عمل رسیده است. به عبارت دیگر، نوآوری یعنی اندیشه خلاق تحقق یافته و همان ارائه محصول و یا خدمات جدید به بازار و فرایندهای نو است، و به معنی بكارگیری توانایی های ذهنی برای ایجاد یك مفهوم جدید می باشد.

تجارب موفق و دستاورد ها: به كلیه تجاربی كه باعث شده است شركت و سازمان ارتقای بهره وری و كیفیت محصول و خدمات دااشته باشند.

خلاقیت: یعنی تلاش برای ایجاد یك تغییر هدفدار در توان اجتماعی یا اقتصادی سازمان

اختراع: نتیجه فكر فرد یا افراد است كه برای اولین بار فرایند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌كند و مشكلی را در یك حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن‌ها را حل می‌نماید.

خودكفایی: انجام اقداماتی به منظور قطع و یا كاهش وابستگی به دیگران و در تعریف دیگر عدم وابستگی به خارج

جهت كسب اطلاع بیشتر با سركار خانم قمی كارشناس حوزه انتشارات سازمان ملی بهره وری ایران به شماره 02142391147 تماس حاصل فرمایید

فایل‌های مرتبط

فایل‌های مرتبط


برای دریافت فرم اولیه اختراعات روی لینك زیر كلیك و فرم تكمیل شده را با موضوع فعالیت های پژوهشی به آدرس "research@nipo.gov.ir" ایمیل نمایید.