X

یادداشت

/اطلاع‌رسانی/یادداشت
پایه هر برنامه‌ریزی، آمار و اطلاعات شفاف است
چهارشنبه 07 اردیبهشت 1401
41
کد خبر: 2941
آدرس کوتاه

 پایه هر برنامه‌ریزی، آمار و اطلاعات شفاف است

سید حمید کلانتری، مدیر انجمن بهره‌وری ایران

راه‌اندازی سامانه «آینه بهره‌وری ایران» (سابا) اقدام ارزشمندی است که با همت سازمان ملی بهره‌وری ایران سامان یافته است. آنچه مسلم است، نقش آمار و شفافیت در برنامه‌ریزی و توسعه است. بدیهی است، پایه هر برنامه‌ریزی، آمار و اطلاعات درست و صحیح است.

اگر اطلاعات و داده‌های شفاف در اختیار صاحب‌نظران، کارشناسان، مدیران، پژوهشگران و... قرار گیرد در نتیجه تحلیل‌های منطقی و به تبع آن، راهکارهای اصولی برای حل مشکلات ارائه خواهند داد. همچنین آمار درست و دقیق، علاوه بر اینکه به فرد قدرت موشکافی مسائل را می‌دهد، دلایل موفقیت و عدم موفقیت اقدام‌های گذشته را شفاف و روشن می‌سازد. از طرفی، شفافیت اطلاعات و داده‌ها از عوامل مهم برای رفتن به سمت بهره‌وری است که سامانه «آینه بهره‌وری ایران»، با ارائه داده‌های صحیح، وضعیت موجود و گذشته و سیر تحول و نزول را به‌خوبی در هر بخش به‌صورت شفاف تشریح کرده است که این موضوع زمینه اصلاح جدی‌تر را فراهم می‌کند. متأسفانه یکی از نارسایی‌های بزرگی که کشور ما امروز با آن دست به گریبان است، عدم شفافیت عملکرد بخش‌ها در زمینه‌های مختلف است و نابهره‌وری‌ها تحت‌پوشش این عدم شفافیت، پنهان شده‌اند. بنابراین وجود سامانه‌ای مانند (سابا) که وضعیت بهره‌وری هر بخش مانند کشاورزی، صنعت، خدمات و... را شفاف ارائه می‌‌کند، می‌تواند مسئولان را به تکاپو بیندازد که نارسایی ها حوزه خود را برطرف کنند.

تأمین، تهیه و در اختیار قرار دادن آمار و اطلاعات دقیق و درست و شفاف‌سازی بهره‌وری در بخش‌های مختلف، از رسالت‌های اصلی سامانه آینه بهره‌وری ایران (سابا) است که یک گام تخصصی و زیربنایی برای همه دست‌اندرکاران حوزه بهره‌وری به‌شمار می‌رود که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و ضروری است در جهت تقویت این سامانه تلاش کنیم. لازم به تأکید است که باید ورودی آمار و اطلاعات سنجیده شود، متأسفانه یکی از مشکلات در زمینه آمار، آمارسازی‌های جعلی و فریبنده است که سامانه (سابا) باید تلاش کند بر اساس شاخص‌های سنجیده، آمار و اطلاعات را از دستگاه‌ها، بخش‌ها و... بگیرد تا جلو پدیده آمارسازی فریبنده را که گمراه‌کننده است، بگیرد. همچنین آمار و اطلاعات درست این سامانه می‌تواند مورد بهره‌برداری تشکل‌های غیردولتی قرار گیرد که متقابلا سازمان ملی بهره‌وری ایران نیز باید از نقدها و تحلیل‌هایی که براساس اطلاعات این سامانه توسط پژوهشگران و تحلیلگران بخش غیردولتی و سازمان‌ها و انجمن‌ها انجام می‌شود، استقبال کند و از تحلیل‌های راهگشا، بهره‌برداری اصولی و راهگشا داشته باشد. همچنین وجود بخش بین‌المللی این سامانه کمک می‌کند، عملکرد کشور با سایر کشورهای منطقه آسیایی مورد سنجش قرار گیرد و ضعف شاخص‌ها و عدم نابهره‌وری‌ها در مقایسه با سایر کشورها شناسایی شده و نسب به اصلاح آنها اقدام شود. از سوی دیگر، بهره‌برداری تحلیلی و مقایسه‌ای به صورت فصلی و سالانه از آمارهای سامانه در حوزه APO  و آمارهای بخش داخلی و عمومی می‌تواند کمک شایانی در بهبود بهره‌وری داشته باشد. در پایان برای سازمان ملی بهره‌وری در تقویت و ارتقای اثربخش این سامانه آرزوی توفیق الهی دارم.

تصاویر
  • پایه هر برنامه‌ریزی، آمار و اطلاعات شفاف است
نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: