X

یادداشت

/اطلاع‌رسانی/یادداشت
معرفی کتاب «دستورالعمل هزینه‌یابی جریان مواد»
یکشنبه 29 آبان 1401
15
کد خبر: 3318
آدرس کوتاه

 معرفی کتاب «دستورالعمل هزینه‌یابی جریان مواد»

کتاب «دستورالعمل هزینه‌یابی جریان مواد: ایزو 14051» کتابی مفید برای کارورزان و متخصصین بهره‌وری سبز و هزینه‌یابی جریان مواد است که تلاش می‌کند منتج به ارتقای فعالیت‌های مطابق با توسعه پایدار در منطقه گردد.

هزینه یابی جریان مواد از اواخر دهه 1990 در کشور آلمان توسعه یافت و از زمانی که به طور گسترده در ژاپن به کار گرفته شد، بر ردیابی ضایعات، انتشار آلودگی‌ها و محصولات غیر مولد تأکید دارد و می‌تواند به بهبود عملکرد اقتصادی و زیست محیطی یک سازمان کمک کند. 

این مفهوم یکی از ابزارهای کلیدی و اصلی حسابداری  مدیریت محیط زیست است. حسابداری مدیریت محیط زیست مجموعه‌ای از شیوه‌های مورد استفاده در بنگاه‌ها برای برقراری ارتباط بین ملاحظات زیست‌محیطی و اهداف اقتصادی است.

امروزه سازمان‌ها نمی‌توانند از جنبه‌های زیست‌محیطی فعالیت‌های خود چشم‌پوشی کنند؛ به همین دلیل به دنبال ابزارهای مدیریتی برای ایجاد پیوند بین نگرانی‌های زیست محیطی و درآمدهای مالی خود هستند. هزینه‌یابی جریان مواد، یک ابزار مدیریتی است که مصرف کارآمد و بهره‌ور مواد را با سهیم کردن کاهش ضایعات، انتشار آلودگی‌ها و محصولات غیرمولد کاراتر می‌کند. هزینه‌یابی جریان مواد، به شفاف‌سازی جریان مواد کمک می‌کند این شفاف‌سازی عاملی کلیدی برای موفقیت در حل مشکلات و حرکت در جهت توسعه محسوب می‌شود. با حل این مسائل، سازمان‌ها قادر خواهند بود که بهره‌وری منابع خود را ارتقا داده و در عین حال، هزینه‌ها را کاهش دهند. این امر در راستای مفهوم بهره‌وری سبز (Green Productivity) است و می‌تواند برای اعمال بهره‌وری سبز در سازمان‌ها و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

کارگروهی از کمیته فنی مدیریت محیط زیست ایزو برای استانداردسازی فعالیت‌های هزینه‌یابی جریان مواد، ایزو 14051 را توسعه دادند که در حقیقت مکمل گروه ایزو 14000 سیستم استانداردهای مدیریت محیط زیست، از جمله ارزیابی چرخه حیات (ایزو 14040 ، ایزو 14044) و ارزیابی عملکرد زیست‌محیطی (ایزو 14031) است. این استاندارد در نیمه دوم سال 2011 منتشر شد. در کنار نگرانی‌های مدیریت محیط زیست در سطح ملی، در کشورهای عضو APO به هزینه‌یابی جریان مواد توجه فزاینده‌ای معطوف شده است.

سازمان بهره‌وری آسیایی از سال 2011 ، مجموعه‌ای از دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه هزینه‌یابی جریان مواد برگزار کرده است. این دستورالعمل در زمینه هزینه‌یابی جریان مواد بر پایه بازخورد نیازهای کشورهای عضو سازمان بهره‌وری آسیایی تهیه شده است.

این کتاب توسط انتشارات سازمان ملی بهره‌وری ایران منتشر شده است و نسخه پی‌دی‌اف آن آن را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

تصاویر
  • معرفی کتاب «دستورالعمل هزینه‌یابی جریان مواد»
نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: