X

یادداشت

/اطلاع‌رسانی/یادداشت
تاثیر روستای نوفن بر ارتقای بهره‌‌وری نیروی کار
دوشنبه 09 بهمن 1402
46
کد خبر: 5435
آدرس کوتاه

 تاثیر روستای نوفن بر ارتقای بهره‌‌وری نیروی کار

گیتا جهانگیری/ مشاور سازمان ملی بهره‌وری ایران

یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی بخش کشاورزی ایران، پائین بودن میانگین درآمد و نبود شغل کافی روستائیان است. کسب درآمد پایین، دلیل بسیاری از نابسامانی‌ها از جمله گسترش فقر، نابرابری، مهاجرت و… است. پائین بودن درآمد روستائیان دارای دلایل زیادی است، که یکی از مهمترین آن‌ها بیکاری پنهان و آشکار موجود در بخش کشاورزی است که علت آن نیز عدم قابلیت اشتغال‌زایی در این بخش است.

بخش کشاورزی از لحاظ به کارگیری نیروی انسانی با مشکلاتی روبروست. مشکل جذب نیروی انسانی در بخش کشاورزی و رشد جمعیت جویای کار، افزایش تقاضای کار از سوی زنان، کم و کوچک بودن واحد‌های زراعی و باغی در روستا‌ها باعث فشار بیش از حد بر زمین شده است.

زیاد بودن افراد شاغل در این بخش باعث کاهش بهره‌وری نیروی کار شده و بیکاری در روستا‌ها را گسترش داده است. این امر و بیکاری‌های فصلی باعث کاهش درآمد روستائیان و ایجاد انگیزه مهاجرت به شهر‌ها گردیده است.

در همین راستا برنامه‌های مختلفی برای اشتغال روستاییان دنبال می‌شود. یکی از طرح‌ها در این رابطه طرحی تحت عنوان روستای «نوفن» است که صندوق کارآفرینی امید به عنوان حامی اشتغال روستایی آن را دنبال می‌کند.

•    روستای نوفن (فناوری در روستا) ایجاد یک نگاه علمی به معیشت روستا‌ها بوده و اینکه اقتصاد روستا از معیشتی بودن به سمت ایجاد ارزش افزوده و ثروت هدایت شود. اجرای طرح روستای نوفن از ورود دانش و فناوری به اقتصاد روستا و تولیدات کشاورزی حمایت ویژه تسهیلاتی می‌کند و در نهایت نه تنها موجب افزایش بهره‌وری محصولات و امنیت غذایی کشور می‌شود، بلکه در مهاجرت معکوس به روستا‌ها نیز نقش مهمی دارد. ورود فناوری‌های نو و انجام خلاقانه و دانش‌بنیان مشاغل روستایی می‌تواند ضمن تولید متراکم و با بهره‌وری بالاتر، ارزش‌افزوده بالاتری تولید کند.

•    اجرای طرح «روستای نوفن» با هدف ورود فناوری به کسب و کار‌های روستایی، افزایش بهره وری و اشتغال فارغ التحصیلان و جلوگیری از مهاجرت جوانان در روستا‌ها در کشور عملیاتی می‌شود. طرح نوفن به معنای انتقال فناوری به کسب و کار‌های روستایی است که دانش‌آموختگان بخش کشاورزی می‌توانند در این بخش ورود کنند. استفاده از محصولات فناورانه شرکت‌های دانش بنیان و انتقال فناوری به روستا‌ها و رونق اشتغال از اهداف مهم این طرح است.

در موضوع روستای نوفن ۲ محور استفاده از شرکت‌های دانش بنیان برای افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی و همچنین استفاده از ایده‌ها و فناوری‌های نو برای ایجاد ثروت و تولید محصولاتی با ارزش افزود بالا مورد توجه قرار می‌گیرد. از استان‌هایی که در روستا‌های آن‌ها طرح روستای نوفن اجرا شده می‌توان به هرمزگان، چهار محال بختیاری، کرمان، سیستان‌وبلوچستان و... اشاره نمود.

تصاویر
  • تاثیر روستای نوفن بر ارتقای بهره‌‌وری نیروی کار
  • تاثیر روستای نوفن بر ارتقای بهره‌‌وری نیروی کار
نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آخرین به‌روزرسانی این صفحه: شنبه 18 دی 1402 02:12