X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
ﺳﻪشنبه 02 اردیبهشت 1393
587
کد خبر: 91
آدرس کوتاه

 اهتمام جهانی به بزرگداشت روز زمین

روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی از محیط زیست كره زمین است. این روز دو بار در سال، یك بار درفصل بهار در نیمكره شمالی یك بار در فصل پاییز درنیمكره جنوبی(كه فصل بهار آن نیمكره محسوب می شود) برگزار می‌شود.
سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. تاریخچه این مناسبت به سال 1969 و زمانی باز می‌گردد كه جان مك مونل فرزند یك مبلغ دینی مستقل و علاقه‌مند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یك روز جهانی به نام روز زمین پاك را در همایش یونسكو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاك را طراحی كرد.

یوتانت دبیر كل سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مك كونل استقبال كرد و این روز به یك روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد. در خیلی از كشورها روز 22 آوریل همزمان با 2 اردیبهشت زمین است و جوامع بسیاری نیز هفته زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیت‌های زیست محیطی اختصاص می‌دهند. در این روز به همه مردم یادآوری می‌كنند كه نباید سیاره خود (زمین) را فراموش كنند.
در ایران نیز همزمان با دیگر كشورهای جهان هفته زمین پاك از روز دوم اردیبهشت به مدت یك هفته در سراسر كشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاك نامگذاری شده‌است.مسألـه آلودگـی زمیـن یكـی از مسائل عمده محیط زیست و دغدغه عمده ای برای دست اندركاران محیط زیست در سراسر جهان است. مسأله میزان تولید زباله در سراسر جهان و یافتن محل دفن صحیح و بهداشتی آن از مسائل مهم به‌خصوص در كشورهای كوچك و در حال توسعه است.


در این رابطه خداوند در قرآن كریم برای یاد‌آوری فلسفه هستی به انسان از مظاهر بیشمار طبیعت استفاده می‌كند. برای مثال، در آیه 16 سوره انبیا می‌خوانیم: «و ما آسمان و زمین و آنچه بین زمین و آسمان است را به بازیچه نیافریدیم.» یا در ستایش پروردگار یكتا در آیه نخست سوره انعام می‌خوانیم: «ستایش خدایى را كه آسمان ها و زمین را آفرید و تاریكی ها و روشنایى را پدید آورد.» همچنین آیه های 3 و 4 سوره رعد، 12 تا 14 سوره نحل و آیه‌های دیگری كه برای یادآوری وجود خداوند به انسان از مظاهر طبیعی یاد می‌كند. امام علی (ع) در خطبه 91 نهج البلاغه در این باره می فرماید: «پس زمین به وسیله باغ‌های زیبا، همگان را به سرور و شادی دعوت كرده، با لباس نازك گلبرگ ها كه بر خود پوشیده هر بیننده‌ای را به شگفتی وا می‌دارد...»همچنین، امام صادق (ع) می فرماید:« هر جماعتی كه زمینی را زنده كنند و آباد نمایند حق اولویت دارند و آن زمین متعلق به ایشان است».
در ایران یكـی از مراكـز دست اندركار این روز، دفتر بررسی آلودگی آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست است. از برنامه های مهم سازمان حفاظت محیط زیست در این روز اقدامات مردمی و دولتی در جهت معرفی افراد و سازمان های موفق در این زمینه و اجرای برنامه های عمومی نظیر پاكسازی محیط، بخصوص كوهستان ها و پارك ها و اماكن عمومی توسط داوطلبین است.
آلودگی آب‌ها، دفع غیربهداشتی زباله، استفاده بی‌رویه از سموم كشاورزی و عدم جایگزینی طرح مبارزه بیولوژیك به جای مبارزه شیمیایی از جمله عمده‌ترین معضلات زیست محیطی هستند.
 
روز زمین 2014:
همه ســاله‌ بیش از 1 میلیارد نفر از 190 كشور جهان در روز جهانی زمین پاك مشاركت می‌كنند. مردم در گوشه گوشه دنیا درخت می كارند، به پاكسازی جامعه خود مشغول می‌شوند، با مقامات دیدار می كنند و فعالیت های دیگری انجام می دهند كه همه آن‌ها در جهت حفظ محیط زیست می باشد. روز زمین در سال 2014، همچون سال های گذشته بر چالش های زیست محیطی مخصوص زمان خود تمركز دارد. با مهاجرت مردم به شهرها و با آشكار شدن حقیقت تلخ تغییر اقلیم،‌ نیاز به ایجاد جوامع پایدار بیش از پیش نمود می یابد. روز زمین پاك در سال 2014، به دنبال دستیابی به این موارد از طریق ارائه مفهوم شهرهای سبزاست. با سرمایه گذاری های هوشمندانه در فن‌آوری‌های پایدار، سیاست های عمومی آینده‌نگرانه و با یك جامعه فعال و دانش آموخته می توانیم شهرهای خود را تغییر دهیم و آینده پایداری را به وجود آوریم. به یاد داشته باشیم كه هیچ چیزی نیرومند تر از فعالیت جمعی بیش از یك میلیارد انسان نیست.
 
شهر های سبز:
انجمن شهرهای سبز، در پاییز سال 2013 برای كمك به شهرهای جهان جهت دستیابی به توسعه پایدار و كاهش ردپای كربنی آن‌ها راه اندازی شده است. این انجمن با تمركز بر مفاهیم سه گانه انرژی، ساختمان و حمل و نقل، حركت به سمت آینده ای پاك تر،‌ سالم تر و از دیدگاه اقتصادی دوام پذیرتر را از طریق توسعه كارآیی و سرمایه گذاری در فن‌آوری‌های تجدیدپذیر و اصلاح قوانین، تسریع می بخشد.

انرژی پاك:

زیرساخت های انرژی آماده توسعه است. بیشتر انرژی الكتریسته از طریق نیروگاه های سوخت فسیلی غیر پاك تولید می شود كه موجب انتشار گازهای گلخانه ای به هوا و در نتیجه مشاركت در تغییر اقلیم می شود. پس از آن، انرژی الكتریكی توسط خطوط انتقال و توزیع نیروی الكتریكی غیر كارآمد و نا مطمئن هزاران مایل منتقل می شود.
تبدیل شبكه قدیمی الكتریسته به یك سیستم انرژی پاك تر، ارزان تر و مطمئن تر، گامی كلیدی برای ایجاد آینده ای پایدار محسوب می شود. این آینده انرژی شبیه چیست؟ منابع انرژی تجدیدپذیر كوچك مقیاس جایگزین نیروگاه های سوخت فسیلی می شود. شبكه های فعال، جریان انرژی را تنظیم و كارآیی انرژی را تضمین می كنند و به سرعت مشكلات را تشخیص می دهند.ساختمان های سبز:

در مقیاس جهانی، ساختمان ها در حدود یك سوم انتشار گازهای گلخانه ای را ایجاد می كنند. چرا ساختمان ها این سهم زیاد از انتشار گازهای گلخانه ای را شامل می شوند؟
اول اینكه، ساختمان ها اغلب انرژی مورد نیاز خود را از طریق منابع انرژی غیرپاك تأمین می كنند. دوم اینكه،‌ بیشتر ساختمان ها از كارآیی انرژی بهره نمی برند.
از آنجاییكه ساختمان ها بخش بزرگی از مشكل را ایجاد می كنند، به همین دلیل، بخش عمده راه حل ها را نیز به خود اختصاص می دهند. برای ایجاد ساختمان هایی سبزتر باید كارآیی انرژی و آب را ارتقا دهیم، آلاینده ها و ضایعات را كاهش دهیم، به منابع انرژی تجدیدپذیر روی بیاوریم و از مصالح ساختمانی پایدار استفاده كنیم. با این استراتژی ها می توان به میزان 30 تا 80 درصد مصرف انرژی در ساختمان ها را كاهش داد.

 لازم به ذكر است كه ساختمان سبز تنها به سازه های تازه تأسیس اطلاق نمی شود، بلكه می توان با اعمال استراتژی های مشابهی ساختمان های فعلی را نیز برای ذخیره انرژی و سرمایه اصلاح نمود. اما چه چیزی ما را از ساخت ساختمان های سبز باز می دارد؟ بعضی از مهمترین موانع در این زمینه آیین‌نامه‌های شهری هستند كه ساخت سازه های سبز را با مشكل مواجه می كنند. برای مثال، مصرف كنندگان در بعضی از شهرها به منظور ساخت پانل های خورشیدی در منازل خود، باید فرایندهای بازدارنده سنگینی را پشت سر بگذارند. می توان با اصلاح آیین نامه های شهری به جای بازدارندگی، موانع ساخت سازه های سبز را از پیش روی برداشت و مردم را به ارتقای كارآیی انرژی تشویق نمود. علاوه بر آن، موانع اقتصادی نیز یكی از عوامل بازدارنده برای تغییر رویكرد مصرف كنندگان به سوی ساختمان های با كارآیی انرژی بالاتر هستند. به منظور رشد عملی بازار ساختمان های سبز، ایجاد انگیزه برای طراحان، سازندگان و افراد مستقل باید مهیا باشد. اعطای پاداش برای به كارگیری طرح های ساختمان های پایدار، كاهش مالیات ها و كاهش پرداخت ها، اعطای كمك هزینه و حتی كمك های فنی و تجاری می تواند بسیار سودمند باشد.
با غلبه بر این موانع، ‌می توان حركت به سوی ساخت ساختمان های سبز را آغاز كرد و در عین حال، انرژی و سرمایه قابل توجهی را حفظ نمود، مشاغل ساختمانی جدیدی ایجاد كرد و آینده ای پایدارتر را تضمین نمود.

 

حمل و نقل سبز:

در سال 2006، برای اولین بار جمعیت شهری از جمعیت روستایی افزون گردید. این رشد سریع جمعیت شهری، زیرساخت حمل و نقل موجود را دچار مشكل كرده است و پیاده روی و دوچرخه سواری را بسیار دشوار ساخته است. در نتیجه مردم بسیاری را متكی به اتومبیل ها كرده است. نتیجه چه خواهد بود؟ هم اكنون حمل و نقل، پر شتاب ترین منبع تولید گازهای گلخانه ای است كه 24 درصد انتشارهای جهانی را شامل می شود.
خوشبختانه با سرمایه گذاری صحیح می توان این روند را معكوس كرد و در این راستا اولین گام، توسعه و گسترش شبكه حمل و نقل عمومی موجود است كه آسان ترین و در دسترس ترین راه است. دوم اینكه می‌بایست برای ایجاد وسایل نقلیه با كارآیی سوختی بالا و كم آلاینده تر،روی فناوری حمل و نقل پایدار سرمایه گذاری كرد. در نهایت، باید شهرهایی دوستدار دوچرخه سواری و پیاده روی بسازیم.
با این سرمایه گذاری ها می توان زیرساخت های حمل و نقل پاك تر، ایمن تر و مقرون به صرفه تر ایجاد كرد.


چنانچه سرمایه گذاری های مناسبی در زمینه انرژی، ساختمان و حمل و نقل صورت گیرد، شهرهای آینده دیگر شبیه آنچه امروز وجود دارد، نخواهد بود. جوامع ما پاك تر و پایدار تر و كیفیت زندگی بهتر خواهد بود.
بی تردید ما در آینده با چالش های بزرگ تری نیز نظیر تغییر اقلیم، رشد فزاینده جمعیت و كمبود منابع   مواجه خواهیم بود؛ اما در عین حال با فرصت های بزرگی نیز مواجه هستیم؛ فرصت طراحی مجدد و اصلاح شهرها، فرصت به كارگیری قدرت نوآوری انسان‌ها،‌ فرصت پایدارتر زندگی كردن و فرصت بهتر زندگی كردن.
به یاد داشته باشیم كه آینده روشن است و شهرهای آن سبز هستند.

 
منابع:
1-محمدآقاعلیخانی، دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران – شاخه زیست بوم
2-
www.earthday.org/greencities

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: