X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
شنبه 09 فروردین 1393
699
کد خبر: 88
آدرس کوتاه

 پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1393

بسماللهالرّحمنالرّحیم

یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

اللّهمّ صلّ علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها.

اللّهمّ كن لولیّك الحجّة بن الحسن صلواتك علیه و علی ابائه فی هذه السّاعة و فی كلّ ساعة ولیّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتّی تسكنه ارضك طوعا و تمتّعه فیها طویلا.

اللّهمّ عجّل فرجه و اجعلنا من اعوانه و انصاره و شیعته.

فرا رسیدن سال نو را تبریك عرض میكنم به همهی هممیهنان عزیزمان و یكایك ایرانیان در سراسر كشور و در هر نقطهای از جهان كه زندگی میكنند. مخصوصاً تبریك عرض میكنم به خانوادههای معظّم شهیدان، به جانبازان، به همسرانشان و به همهی كسانی كه در راه اسلام و ایران مجاهدتی كردهاند و میكنند و بار زحمتی را بر دوش كشیدهاند و میكشند. همچنین تبریك عرض میكنم نوروز را به همهی ملّتهایی كه نوروز را گرامی میدارند و برای آن ارج و احترامی قائلند.

امسال فرا رسیدن سال نو مصادف است با دو فاطمیّه و مراسم یادبود شهادت بانوی بزرگ جهان اسلام صدّیقهی كبری (سلام الله علیها). این تقارن موجب میشود كه ملّت ما انشاءالله بتوانند از بركات انوار فاطمی بهره ببرند و خود را در شعاع تعالیم آن بزرگوار قرار بدهند و خود را منوّر كنند به انوار هدایت الهی كه به وسیلهی فاطمهی زهرا (سلام الله علیها) و خاندان پیغمبر به همهی مردم عالم اهدا شده است.

گذشتِ سالها و تبادل سالهای گوناگون برای ما باید موجب تجربه و بصیرت باشد؛ از گذشته درس بگیریم و به آینده با چشم باز و دل آگاه نظر كنیم و برای آینده تصمیم بگیریم. من از خداوند متعال درخواست میكنم كه به همهی ایرانیان عزیز ما در این سال جدید، تن سالم، روح شاداب، امنیّت روانی، آرامش روحی و پیشرفت و تعالی و سعادت مرحمت كند. و امیدوارم خداوند متعال به جوانان ما نشاط و پویایی، و به مردان و زنان ما همّت و اراده و عزم مستحكم و درست، برای پیمودن راههای پرافتخار، و به كودكان ما خرسندی و تندرستی، و به خانوادههای ما امنیّت و محبّت و الفت عنایت كند. آنچه بر عهدهی ما است، نگاه به گذشته برای عبرتگیری و نگاه به آینده برای برنامهریزی و تصمیمگیری است.

سالی كه گذشت، اعلام شده بود كه سال «حماسهی سیاسی و حماسهی اقتصادی» است. حماسهی سیاسی بحمدالله در عرصههای مختلف به بهترین وجهی صورت گرفت؛ هم در انتخابات، هم در راهپیماییهای بزرگ، هم حضور مردم در عرصههای مختلف و فعّالیّتها و تلاشهایی كه از سوی مسئولان و از سوی مردم در طول سال انجام گرفت. سال تبادل دولتها و دستبهدستشدن قدرت بود؛ و این كار با آرامش، با نهایت امنیّت در كشور انجام گرفت و بحمدالله یك حلقهی جدید از سلسلهی طولانی مدیریّت كشور پدید آمد.

در باب حماسهی اقتصادی كاری كه باید انجام بگیرد و توقّع بود كه اتّفاق بیفتد، اتّفاق نیفتاد. تلاشهایی انجام گرفت كه مورد سپاس است، ولی كار بزرگی كه باید در زمینهی حماسهی اقتصادی انجام بگیرد، همچنان در پیش روی ما است و ما موظّفیم كه این حماسه را به وجود بیاوریم. مسئلهی اساسیِ اقتصاد برای كشور ما و ملّت ما یك مسئلهی مهم است؛ در اواخر سال ۹۲ بحمدالله یك زیرساخت فكری و نظری برای حماسهی اقتصادی به وجود آمد؛ سیاستهای «اقتصاد مقاومتی» اعلام شد و زمینه آماده است برای اینكه انشاءالله تلاش لازم در این باب انجام بگیرد.

در نگاه به سال ۹۳ آنچه به نظر این حقیر مهمتر از همه است، دو مسئله است: یك مسئله همین مسئلهی اقتصاد و دیگری مسئلهی فرهنگ است. در هر دو عرصه و در هر دو زمینه توقّعی كه وجود دارد، تلاش مشتركی است میان مسئولان كشور و آحاد مردم. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشاركت مردم تحقّقپذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی كه مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصهی اقتصاد، هم عرصهی فرهنگ. بدون حضور مردم كار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد كرد. مردم در گروههای گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقشآفرینی كنند. مسئولین هم برای اینكه بتوانند كار را بهدرستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توكّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و كمك مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینهی اقتصاد و هم در زمینهی فرهنگ . من ان‌شاءالله توضیح همهی این موارد را در سخنرانی روز جمعه به عرض ملّت ایران خواهم رساند. لذا به گمان من آنچه در این سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادی كه به كمك مسئولان و مردم شكوفایی پیدا كند، و فرهنگی كه با همّت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوی حركت بزرگ كشور ما و ملّت ما را معیّن كند. لذا من شعار امسال را و نام امسال را این قرار دادم :اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی

امیدواریم خداوند متعال كمك كند هم به آحاد مردم، هم به مسئولین محترم كه بتوانند وظایف خودشان را در این زمینه انجام بدهند؛ و قلب مقدس ولیّعصر (ارواحنافداه) را از ما شاد كند و روح مطهّر امام بزرگوار و شهدای عزیز را از ما راضی و خشنود فرماید.

والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: