تاریخ: ﺳﻪشنبه 10 دی 1398
تعداد بازدید: 1401
کد خبر: 735

 بهره‌وری صنعت ساخت موجب رونق و رشد اقتصادی بخش‌های ساختمان، حمل و نقل و خدمات می‌شود

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران:
بهره‌وری صنعت ساخت موجب رونق و رشد اقتصادی بخش‌های ساختمان، حمل و نقل و خدمات می‌شود

پنل بهره‌وری در صنعت ساخت، امروز در سومین روز از دومین كنفرانس بین‌المللی صنعت ساخت و به ریاست فاطمه پهلوانی رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران برگزار شد.
پهلوانی در ابتدای پنل با اشاره به عدم حضور برخی اعضاء پنل بدون اطلاع قبلی، این پدیده را ناشی از  اولویت نداشتن مساله بهره‌وری در نزد برخی مدیران دانست و گفت: مطمئن هستم همكارانی كه در اینجا حضور ندارند، توجیهات محكمی برای عدم شركت در برنامه دارند ولی واقعیت این است كه ما در نهایت بر اساس اولویت‌ها و انتخاب‌هایی كه داریم نتیجه خواهیم گرفت.
وی در ادامه ضمن تشریح وضعیت بهره‌وری بخش‌های مختلف اقتصادی كشور، تاكید كرد: صنعت ساخت بر سه بخش بزرگ اقتصاد ایران اعم از بخش ساختمان، بخش حمل و نقل و بخش سایر خدمات تاثیرگذار است و به همین دلیل رشد این صنعت و بهره‌وری آن یكی از مهمترین وظایف دستگاه‌های متولی است. وی با اشاره به ابعاد جهانی صنعت ساخت كه به بیش از 10 تریلیون دلار در سال رسیده است گفت: چنانچه بهره‌وری این بخش با بهره‌وری كل اقتصاد جهانی همگام و هماهنگ شود، بیش از 1.6 تریلیون دلار در سال ارزش افزوده این بخش افزایش خواهد یافت. اما نكته قابل توجه این است كه پایین بودن بهره‌وری در صنعت ساخت تنها مساله كشور ما نیست و با وجود اینكه رشد بهره‌وری نیروی كار در كل اقتصاد جهان 2.8 درصد است، رشد بهره‌وری نیروی كار در صنعت ساهت طی دو دهه گذشته، میانگین 1 درصد و بسیار كمتر از متوسط كل اقتصاد است.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در ادامه گزارش وضعیت شاخص بهره‌وری كل عوامل تولید در بخش‌های مرتبط با صنعت ساخت بر اساس هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه را ارائه كرد و گفت: طبق جدول 2 ماده 3 قانون برنامه ششم، متوسط رشد سالانه بهره‌وری بخش ساختمان 2.8 درصد تعیین شده كه عملكرد دو سال 96 و 97 ، 1.3-درصد است. هدف این شاخص برای بخش حمل و نقل و انبارداری 2.1 درصد در سال بوده كه عملكرد این بخش 5درصد و بیش از دوبرابر هدف تعریف شده است و در بخش سایر خدمات هدف 0.8 درصد تعیین شده كه عملكرد 2.8- درصد است. لازم به ذكر است عملكرد مطلوب رشد شاخص بهره‌وری كل عوامل تولید در بخش حمل و نقل و انبارداری بیشتر به دلیل استفاده از فناوری اطلاعات و اصلاح فرآیندها و ارتقاء برنامه‌ریزی عملیات بوده و این رشد را نمی‌توان به صنعت ساخت در بخش توسعه زیرساختهای حمل و نقل نسبت داد.
در ادامه مهندس صادقی مدیركل دفتر ارزیابی‌های اقتصادی و مدیریت بهره‌وری حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ضمن ارائه گزارش از عملكرد این وزارتخانه به مصادیق ارتقاء بهره‌ی در بخش حمل و نقل اشاره نموده و گفت: با وجود فاصله‌ای كه ما با استانداردهای جهانی در شاخص‌های حمل و نقل داریم اما در سالهای گذشته با برنامه‌ریزی و بهبود سیستم‌های عملیات توانسته‌ایم عملكرد حمل بار ریلی را ارتقاء داده و به حدود 20 درصد بر اساس تن بر كیلومتر برسانیم. ولی همچنین از سازمان ملی  بهره‌وری ایران خواست تا با ایجاد سازوكارهای تشویقی پیشرفت‌های محقق شده در بهره‌وری بخش‌ها و بنگاه‌ها را مورد توجه قرار داده و در جهت الگو‌سازی استفاده نماید.

 

اشتراک گذاری
New Comment

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

طراحی سایت