X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
پنجشنبه 18 مهر 1398
600
کد خبر: 726
آدرس کوتاه

 سفر رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران به استان هرمزگان:


مسیر رشد پایدار از رهگذر اندیشیدن و عمل كردن به آموزه های بهره‌وری محقق خواهد شد.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری در بازدید از پارك علم و فناوری هرمزگان گفت: در تلاش هستیم تا نظام حاكمیت بهره‌وری را در ساختار حكمرانی ایران تعریف كنیم چون باور داریم طی هر مسیری جز مسیر ارتقا بهره‌وری، فرصت سوزی بزرگ حكمروایی ما تلقی خواهد شد و نسل های پس از این هرگز ما را نخواهند بخشید.

به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره روی ایران، فاطمه پهلوانی صبح چهارشنبه در جلسه هم‌اندیشی با اساتید دانشگاه كه با محوریت ضرورت توجه دانشگاهیان و بنگاه‌های اقتصادی دانش بنیان به موضوع بهره‌وری در پارك علم فناوری استان هرمزگان برگزار شد، اظهار داشت: 
در شرایط فعلی برای ایجاد رشد اقتصادی، ناگزیر هستیم به مساله بهره وری توجه ویژه نشان دهیم تا علاوه بر پایدار كردن رشد اقتصادی، بتوانیم تاب آوری اقتصاد را نیز در همین شرایط خاص افزایش دهیم. 
در همین راستا وی با اشاره به استفاده از تكنولوژی در اشكال متعدد كه باعث ایجاد خروجی بهتر خواهد شد گفت: در سال 2019 تعریفی توسط سازمان آسیایی بهره‌وری ارائه شد كه بر اساس آن «كارایی» و «اثر بخشی» دو مرحله جدی و تاثیر‌گذار در مستقر كردن یك نظام حاكمیت بهره‌وری محسوب می شود.
فاطمه پهلوانی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه كرد: نگاه اغلب مدیران در سطوح مختلف در خصوص بهره‌وری سنتی است و بهره‌وری را به معنای كاهش هزینه و تعدیل نیروی انسانی می‌دانند. این درحالیست كه در رویكرد نوین بهره‌وری، نوآوری و خلاقیت جانشین نگرش سنتی شده و به ویژه در حوزه منابع انسانی چرخش نیروی كار در محیط كسب و كار با رویكرد فناوری در دستور كار قرار گرفته است.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری خاطرنشان كرد: كسب و كارهای نوین جایگاه‌های نوینی ایجاد می‌كنند و نیروهای انسانی با توجه به استعدادی كه دارند در كسب‌ و كارهای نوین قرار می‌گیرند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یكی از ابعاد سه‌گانه بهره‌وری را ارتقا تكنولوژی دانست كه باعث ایجاد رشد در بخش‌های مختلف اقتصاد خواهد شد.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری با اشاره به اینكه یكی از نیازهای حركت ملی بهره‌وری ایجاد گفتمان حول مقوله بهره‌وری است، گفت: در رشته‌های مختلف دانشگاهی از جمله مهندسی صنایع و مدیریت و البته در دانشگاه ها باید در خصوص موضوع بهره‌وری گفت وگو شود تا با ایجاد این گفتمان، امر بهره‌وری نمود بیشتری داشته باشد. 
فاطمه پهلوانی افزایش رشد اقتصادی در سال 95 را بدلیل افزایش فروش نفت دانست و اظهار داشت: رشد اقتصادی در سال 95 نشان می‌دهد كه اقتصاد ایران تا چه اندازه منابع محور اداره می شود تا جایی كه حتی از همین رشد اقتصادی و بهره‌وری نیز بوی نامطبوع نفت به مشام می‌رسد.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری در جمع بخشی از شركت های استارتاپی استان هرمزگان خاطرنشان كرد: بهره‌وری زمانی رخ می دهد كه به تفكر سیستمی توجه شود و كار به نحوی انجام شود كه خروجی مناسبی توسط خود شما مشاهده شود، در این صورت است كه سهم بنگاه‌های اقتصادی در بهره‌وری كشور افزایش پیدا می‌كند.
پهلوانی بیان داشت: در حال حاضر جزو كشورهایی هستیم كه بهره‌وری نیروی كار آن بسیار پایین است و اگر حتی شاهد رشد اقتصادی هستیم مربوط به سرمایه نهاده غیر فناور است.
فاطمه پهلوانی بهره‌وری را وظیفه تمام نیروهای اقتصادی فعال در كشور دانست و اظهار داشت: برای رسیدن به رشد پایدار در بهره‌وری نیاز است كه تمام دستگاه‌های اجرایی همكاری لازم را داشته باشند.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری خاطرنشان كرد: نظام سنجش شاخص‌های بهره‌وری از برنامه دوم تا ششم تعریف شده و مورد توافق نبوده است.
پهلوانی بیان داشت: برای اولین بار شاخص‌های اختصاصی دستگاه‌ها در حال احصا شدن هستند كه همكاری لازم تمام دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.
پهلوانی ماده پنج قانون توسعه ششم را یكی از مهم‌ترین قوانین حوزه بهره‌وری برشمرد و  اظهار داشت: بر اساس این قانون دستگاه‌های اجرایی موظف هستند كه چرخه بهره‌وری را در نهاد خود با هدف رشد اقتصادی ایجاد كنند.
پهلوانی حمایت از تحقیقات علمی پایه را یكی از الزامات توسعه بهره‌وری خواند و بیان داشت: نسبت اعتبارت تحقیقات مصوب به كل بودجه در سال 96 و 97 حدود یك و 1.1 درصد بوده است كه برای تحقق توسعه بهره‌وری این رقم باید افزایش پیدا كند.

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: