X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
دوشنبه 01 بهمن 1397
428
کد خبر: 656
آدرس کوتاه

 بهره‌وری یكی از ضرورت‌های كارآفرینی است

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در همایش ملی كارآفرینان مسئولیت‌پذیر با آسیب‌شناسی وضعیت بهره‌وری كشور در سنوات اخیر، بر ضرورت توجه بیشتر سیاستگذاران و مدیران به «بهره‌وری» تاكید و با بررسی رابطه میان نوآوری و كارآفرینی با بهره‌وری تصریح كرد: بهره‌وری یكی از ضرورت‌ها و پیش‌نیازهای كارآفرینی است.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره‌وری ایران، مهندس فاطمه پهلوانی در این همایش كه عصر روز یكشنبه 30 ‌بهمن‌ماه 1397 در مركز همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، با بیان اینكه در سنوات گذشته بهره‌وری در كشور ما مهجور و مغفول مانده، به تشریح تعاریف و اهمیت بهره‌وری و موضوعات مرتبط با آن پرداخت و گفت: یكی از مشكلاتی كه بنگاه‌‌های اقتصادی علاوه بر فراهم نبودن بسترهای كسب‌وكار در كشور با آنها روبرو هستند، عدم رقابت‌پذیر بودن این بنگاه‌ها و بهره‌ور نبودن آنها به شمار می‌آید.
وی افزود: این در حالی است بهره‌وری یكی از قابلیت‌های مهمی است كه هر فردی كه قصد دارد وارد عرصه كسب‌وكار و كارآفرینی شود؛ باید از آن برخوردار شود. به این معنا كه اگر كارآفرین نداند چگونه با استفاده كارا و اثربخش از منابع، كم‌ كردن هزینه‌ها و كاهش قیمت تمام شده رقابت‌پذیری خود را ارتقا دهد، آن بنگاه اقتصادی در بلندمدت با مشكلات جدی روبه‌رو خواهد شد و نیازمند كمك‌ها از جمله دریافت یارانه‌ برای بقا خواهد بود.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در ادامه به علل و عوامل رقابت‌پذیرنبودن بنگاه‌های اقتصادی كشور اشاره كرد و گفت: یكی از دلایلی كه بنگاه‌های اقتصادی كشور رقابت‌پذیر نیستند، فقدان بهره‌وری و عدم توجه به اصول بهره‌وری و بهره‌گیری از تكنیك‌ها و ابزارهای آن است، اما مهم‌تر از آن، فقدان هدفگذاری در بنگاه‌های اقتصادی كشور برای رسیدن به بهره‌وری قابل قبول است.

بهره‌وری؛ مغفول در میان مدیران و سیاستگذاران
مهندس پهلوانی در ادامه با تشریح وضعیت بهره‌وری كشور در میان كشورهای آسیایی و فاصله تامل برانگیز ایران و عدم تحقق اهداف رشد اقتصادی تعیین شده در نرسیدن به رشد بهره‌وری مطلوب طی برنامه‌های سوم تا پنجم، خاطرنشان كرد: بهره‌وری به عنوان یكی از پایه‌های تحقق رشد اقتصادی در میان مدیران سیاستگذار مورد توجه قرار نگرفته است. 
وی خاطرنشان كرد: خوشبختانه در ماده 3 قانون برنامه ششم توسعه، علاوه بر تعیین سهم 35 درصدی رشد بهره‌وری از رشد اقتصادی، سهم هر یك از بخش‌های اقتصادی در نیل به این هدف مشخص شده و در ماده 5 این برنامه نیز، دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های تابعه آنها مكلف شده‌اند كه نسبت به استقرار چرخه بهره‌وری اقدام كنند.

بهره‌وری سلاح كشور در جنگ اقتصادی
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران تاكید كرد: یكی از راه‌های برون‌رفت كشور از وضعیت كنونی، كه برخی از آن به‌عنوان «جنگ اقتصادی» یاد می‌كنند، توجه به اهمیت بهره‌وری به همراه كاهش فساد و رانت و افزایش عدالت اجتماعی و استفاده از عوامل انگیزشی در بنگاه‌های اقتصادی است.
وی خاطرنشان كرد: از سوی دیگر لازم است بررسی كنیم كه سرمایه‌گذاری‌های كه در گذشته در كشور صورت گرفته تا چه اندازه كارآ و اثربخش بوده است. ضمن اینكه توجه به اهداف، فرآیندها، سیستم‌ها و مسئولیت‌ها در كارآفرینی مسئولیت‌پذیر نقش مهمی دارد.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری در پایان تصریح كرد: نوآوری و كارآفرینی بر مبنای افزایش بهره‌وری، امروز یكی از شاه‌كلیدهای توسعه پایدار كشور است و باید بر این مبنا، كشور را هدایت كرد.

 
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: