X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
دوشنبه 07 خرداد 1397
561
کد خبر: 578
آدرس کوتاه

 بهره‌وری باید به یك مطالبه عمومی و ملی بدل شود

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در دو گفت‌وگوی زنده رادیویی با «رادیو گفت‌وگو» و «رادیو اقتصاد» به‌مناسبت روز «بهره‌وری و بهینه‌سازی» بر ضرورت ایجاد گفتمان و عزم همگانی در زمینه بهره‌وری تاكید كرد و گفت: بهره‌وری باید به یك مطالبه عمومی و ملی بدل شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره‌وری ایران، علی اكبر اولیاء در گفت‌وگو با شبكه رادیویی «گفت‌وگو» افزود: یكی از بحث‌های لاینفك برنامه‌ریزی و توسعه، موضوع بهره‌وری است و در سه برنامه توسعه گذشته نیز توجه نسبتا پررنگی به بهره‌وری شده و پیش‌بینی شده بود كه 30 درصد از رشد اقتصادی از محل ارتقای بهره‌وری حاصل شود، ولی واقعیت این است كه تاكنون توفیق زیادی نداشته‌ایم. لذا لازم است كه برنامه‌ها را بازنگری كرده و عدم تحقق این موضوع آسیب‌شناسی شود تا در اجرای قانون برنامه ششم توسعه، گفتمان و عزم همگانی در زمینه بهره‌وری ایجاد شده و بهره‌وری به یك مطالبه عمومی و ملی بدل شود و سازمان ملی بهره‌وری ایران این موضوع را در دستور كار خود قرار داده است.
وی افزود: در حال حاضر كشور در شرایط خاصی است و لازم است تا یك برنامه جدی برای استفاده بهتر و بیشتر از امكانات وجود داشته باشد تا تولید ملی و كالای داخلی تقویت شده و همه اینها با ابزارهای بهره‌وری محقق می‌شود. 

بهره‌وری یعنی جلوگیری از اتلاف و ضایعات 
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با بیان اینكه هر جا اتلافی وجود دارد، بهره‌وری می‌تواند با بهره‌گیری از فكر و اندیشه جوانان و متخصصان به‌منظور رفع آنها اثرگذار باشد، تصریح كرد: اگر در فرآیندهای اداری معطلی وجود دارد یا اینكه در فرآیندهای تولید ناهماهنگی‌های موجود است، باید همه آنها از طریق بهره‌وری برطرف شود.
وی در ادامه به ذكر مثال های ساده از زندگی روزمره پرداخت و تصریح كرد: متاسفانه شاهدیم كه بخشی از مواد غذایی كشور دور ریخته می‌شود یا برخی محصولات كشاورزی به‌دلیل كمبود برخی امكانات امكان فروش پیدا نمی‌كنند، بنابراین باید به فكر بهره‌وری بیشتر در این زمینه‌ها بود تا شاهد كاهش اتلاف‌ها و ضایعات در كشور باشیم.

ضروت فعال‌تر شدن همه كمیته‌های بهره‌وری دستگاه‌ها
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در ادامه با اشاره به ضرورت فعالیت گسترده‌تر كمیته‌های بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی از این كمیته‌های درخواست كرد تا تسلط كاملی به بهره‌وری و ابزارهای بهره‌وری داشته باشند و افزود: انتظار می‌رود بهره‌وری در دستورالعمل‌ها و روش‌های كاری آنها نیز لحاظ شده و به این موضوع بپردازند كه چگونه فضای كسب‌وكار را برای تولید، خدمات و كشاورزی تسهیل كنند تا ارزش افزوده كشاورزان و صنعتگران ما روز به روز بیشتر شده و وضعیت اقتصادی كشور در شرایط با ثباتی قرار گیرد.
وی با بیان این كه سازمان ملی بهره‌وری ایران در نظر دارد خدمات مشاوره‌ای خود را در زمینه بهره‌وری ارتقا دهد، از همه دستگاه‌ها خواست تا خود نیز به صورت جدی به این عرصه وارد شده چرا كه با توجه به گستردگی موضوعات امكان ورود تخصصی به هر یك از موضوعات از سوی این سازمان در حال حاضر میسر نیست، هر چند سازمان ملی بهره‌وری ایران با بهره‌گیری از تجارب بین‌المللی نسبت به معرفی و ارائه آموزش‌ها، دستورالعمل‌ها و تولید محتوا به صورت كلی مبادرت می‌كند.

لزوم اشاعه گفتمان بهره‌وری در دولت و ملت
علی اكبر اولیاء خاطرنشان كرد كه كمیته‌های بهره‌وری هنوز نتوانسته‌اند بهره‌وری را در همه ابعاد در حوزه كاری خود تبیین كنند و نتوانسته‌اند آن را به همه سطوح سازمانی خود تسری دهند تا بتوانند در این زمینه هدفگذاری كاملتر داشته و روش‌های خود را اصلاح كنند تا شاهد رشد و ارتقای بهره‌وری باشیم.
وی در پایان گفت‌وگو با رادیو گفت‌وگو به‌مناسبت «روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف» با بیان اینكه كشور نیازمند یك بهبود مستمر در همه حوزه هاست، بار دیگر بر ضرورت ایجاد گفتمان بهره‌وری تاكید كرد و افزود: بهبود مستمر امكان پذیر نیست مگر اینكه هم در دستگاه‌های دولتی و هم در سطح جامعه گفتمان بهره‌وری فراگیر شود كه صداوسیما هم می‌تواند نقش پررنگی در این زمینه باشد.

بهره‌وری و آموزه‌های دینی
بر اساس این گزارش، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در گفت‌وگوی زنده رادیویی با رادیو اقتصاد نیز ضمن قدردانی از توجه صداوسیمای جمهوری اسلامی به‌موضوع بهره‌وری، بهره‌وری را از آموزه‌های دینی برشمرد و گفت: در احادیث و روایات نیز آمده است كه بزرگان دینی ما فرموده‌اند كه كسی ما از نیست اگر هر روز خود را محاسبه نكند و بهبود ندهد.
وی اضافه كرد: حركت بهره‌وری از حدود نیم قرن پیش در آسیا به‌واسطه ژاپنی‌ها ایجاد شده و بعدتر كره‌ای ها و مالزیایی‌ها به نهضت بهره‌وری پیوستند. از سوی دیگر اروپایی‌ها و آمریكایی‌ها نیز در این راه گام‌های اساسی برداشته‌اند. این حركت برای دستیابی و استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت‌های در اختیار و رقابتی‌تر شدن كالاها و خدمات شكل گرفت و دستاوردهای قابل توجهی داشته‌اند و برخی از آنها حتی تا 50 درصد از رشد اقتصادی خود را از ارتقای بهره‌وری حاصل كرده‌اند، با این وجود كه آنها محدودیت منابع هم نداشته‌اند.

بهره‌وری راهی برای جبران محدودیت‌های منابع
علی اكبر اولیاء در ادامه تصریح كرد: این در صورتی است كه ما در كشورمان با وجود داشتن محدودیت‌ها در منابع آن طور كه باید و شاید به بهره‌وری توجه نكرده‌ایم، علیرغم اینكه در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه و همچنین برنامه ششم به بهره‌وری توجه شده و پیش‌بینی شده بود كه سی درصد رشد اقتصادی باید از بهره‌وری تامین شود. 
وی با بیان اینكه در برنامه ششم توسعه هم به صورت كمی و به صورت كیفی ارتقای بهره‌وری مدنظر قرار گرفته است، اظهار امیدواری كرد كه طی اجرای این برنامه، بهره‌وری و نقش آن را در رشد و توسعه اقتصادی بهتر شناخته شود و بتوانیم از ابزارهای ارتقای بهره‌وری كه دنیا به‌واسطه آنها توانسته در مسیر توسعه گام بردارد، بهتر استفاده كنیم.

شبكه فراگیر بهره‌وری در دستور كار سازمان ملی بهره‌وری ایران
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با اشاره به عضویت در سازمان بهره‌وری آسیایی (APO) ابراز امیدواری كرد با بهره‌گیری از این ظرفیت و شبكه فعالی كه در آن متخصصان 20 كشور آسیایی از جمله ژاپن، كره جنوبی و هند حضور دارند و همچنین دانشی كه در كشور موجود است، تاثیرگذاری و اثربخشی بیشتری را در حوزه ارتقای بهره‌وری كشور شاهد باشیم.
وی با اشاره به اینكه كشور ظرفیت‌های خالی بسیاری در حوزه‌های مختلف كشاورزی، صنعت و خدمات وجود دارد، تاكید كرد كه بجاست با یك برنامه منسجم در مجموعه دولت و مجموعه دستگاه‌های حكومتی و با بهره‌گیری از كمك رسانه‌ها بتوانیم در جهت بهبود مستمر گام برداریم كه در نتیجه كشاورزان و صنعتگران و همه ایران درآمد و رفاه بیشتری داشته باشند.  

 

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: