X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
 رشد اقتصادی از مسیر افزایش بهره‌وری می‌گذرد
شنبه 14 بهمن 1402
47
کد خبر: 5443
آدرس کوتاه

  رشد اقتصادی از مسیر افزایش بهره‌وری می‌گذرد

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران اظهار کرد: اگر از گام کلیدی که در نظر گرفته شده است سربلند بیرون بیاییم، زیرساختی برای توسعه منابع انسانی ایجاد می‌شود. با وجود منابع محدود برای تحقق این موضوع بهره‌وری تنها گزینه ماست.

به نقل از خبرگزاری شانا، میر سامان پیشوائی تصریح کرد: انرژی یکی از حوزه‌هایی است که ظرفیت مطلوبی دارد و چند سالی می‌تواند خیال کشور را راحت کند و نفت زیرمجموعه این حوزه است. این حوزه در زنجیره تأمین چه در سمت تأمین و تولید و چه تقاضا و مدیریت مصرف ظرفیت زیادی دارد.

وی گفت: هم‌اکنون در حال انجام یک پروژه با شرکت ملی گاز ایران هستیم و موضوع ما این است که چه پروژه‌هایی را می‌توانیم در حوزه گاز داشته باشیم تا موجب ارتقای بهره‌وری شود. خیلی مواقع نیز می‌توان با انجام کارهای ساده کار را جلو برد.

استقبال پتروشیمی‌ها برای ورود به حوزه افزایش بهره‌وری

دکتر پیشوائی اظهار کرد: برای به‌دست آوردن گنج بهره‌روی انرژی در حوزه‌های نفت، گاز و برق با یکسری از هوشمندسازی‌ها می‌توانیم راه استخراج این گنج را پیدا کنیم. برای مثال، اکثر پتروشیمی‌های کشور حاضر به پیش‌خرید گاز و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بهینه‌سازی هستند.

وی گفت: باید در اندیشه راهکارهای خلاقانه و نوآور برای ارتقای پروژه‌های بهره‌وری و بهینه‌سازی در صنعت باشیم که اگر اجرا شود با حاصل‌شدن منابع و سرمایه‌گذاری مجدد و انجام این چرخه آثار مثبتی برای صنعت، مردم و کشور رقم می‌خورد.

پیشرو بودن وزارت نفت در ارتقای بهره‌وری

پیشوائی تصریح کرد: چرخه مدیریت بهره‌وری از موضوعات اصلی ما برای امسال است که تجربه قبلی نشان می‌دهد تعداد برنامه‌های زیاد سبب می‌شود اجرای آنها سخت شود، از این رو، سعی کرده‌ایم با محدودکردن این برنامه‌ها به سمت اجرایی‌شدن آنها برویم و در کنار آن برای دستگاه‌های اجرایی خدمات توانمندسازی ارائه دهیم که وزارت نفت در این زمینه پیشرو بوده و از این خدمات استفاده کرده است.

وی افزود: سه موضوع اولویت‌دار انتخاب‌شده در حوزه بهره‌وری در بیشتر استان‌ها حوزه انرژی بوده است. به عبارت دیگر، موضوع انرژی و آب جزو موضوعات اولویت‌دار در بیشتر استان‌های کشور است.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: موضوع بعدی شرکت‌های دولتی هستند که از گذشته زیرساختی برای محاسبات بهره‌وری در این سازمان‌ها وجود داشته است، اما امسال شاخص‌های اثربخشی را با دقت بیشتری نسبت به گذشته در این سازمان‌ها انتخاب کرده‌ایم.

پیشوائی اظهار کرد: مهم این است که چرخه یادگیری ایجاد و مستمر باشد، البته کارهای ما نیز در جاهایی ضعف و مشکل دارد که باید اصلاح شود. در این زمینه سعی کرده‌ایم بیشتر از فناوری‌های روز دنیا و تجربه‌های داخلی استفاده کنیم.

محاسبات مالی در شرکت ملی نفت ایران به صورت تلفیقی انجام می‌شود

وی افزود: امسال کارگروهی با همکاری سازمان‌های برنامه و بودجه، اداری و استخدامی و وزارت اقتصاد و دارایی تشکیل و موضوع تلفیقی‌شدن محاسبات مالی در شرکت‌های ملی نفت، گاز و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این کارگروه مطرح شد. بر اساس آخرین نتایج در این کارگروه با تلفیقی‌شدن محاسبات در شرکت ملی نفت ایران برای یک سال موافقت شد، همچنین بحث شرکت ملی گاز ایران در دستور جلسه بعدی قرار دارد، البته درخواست شرکت‌های پالایش و پخش هنوز در این کارگروه مطرح نشده است.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: یکی از کارکردهای افزایش بهروری و سنجش، ایجاد رقابت در زیرمجموعه‌های شرکت‌هاست تا انگیزه بهره‌وری حفظ شود.

تصاویر
  •  رشد اقتصادی از مسیر افزایش بهره‌وری می‌گذرد
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 

 

آخرین به‌روزرسانی این صفحه: شنبه 07 بهمن 1402 09:03