X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
ﺳﻪشنبه 14 دی 1395
757
کد خبر: 444
آدرس کوتاه

 هفتمین جلسه شورای متولیان بهره وری كشور برگزار شد

هفتمین جلسه شورای متولیان بهره وری كشور با حضور روسا و دبیران كمیته های بهره وری سازمان ها و دستگاه های اجرایی كشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در این جلسه كه صبح روز سه شنبه – 7 دی ماه 1395 – در وزارت نیرو تشكیل شد، با اشاره به تصویب ماده 5 برنامه ششم توسعه در صحن مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس بند «الف» این ماده، دستگاه های اجرائی و نیروهای مسلح مكلفند برای محور قرار دادن رشد بهره ‌وری در اقتصاد، ضمن اجرائی نمودن چرخه مدیریت بهره‌ وری در مجموعه خود، تمهیدات لازم را برای عملیاتی نمودن این چرخه در واحدهای تحت تولیت خود با هماهنگی سازمان ملی بهره‌ وری ایران فراهم نموده و گزارش سالانه آن را به سازمان ملی بهره‌ وری ایران ارائه نمایند.
دكتر رویا طباطبایی یزدی ادامه داد: بر همین اساس، دستگاه های اجرایی مكلفند در شش ماه نخست برنامه، برنامه های عملیاتی خود برای ارتقاء بهره‌ وری از طریق تسهیل و تشویق فعالیت های غیردولتی در حوزه های مربوطه را به تأیید سازمان ملی بهره ‌وری رسانده و سازمان ملی بهره ‌وری نیز حداكثر ظرف مدت یكسال مجموعه اقدامات مذكور را به تصویب هیات وزیران برساند.
به گفته وی، بر اساس تبصره ذیل این ماده، اجرای این حكم در خصوص نیروهای مسلح با اذن فرمانده كل قوا از طریق ستاد كل نیروهای مسلح انجام می‌شود.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران، بند «ب» ماده 5 برنامه ششم توسعه را در زمینه اندازه گیری كارایی و بهره وری دانست و افزود: بر اساس این بند، در راستای ارتقای شاخص بهره وری، دولت مكلف است نسبت به اندازه‌گیری كارایی و بهره ‌وری دستگاه های اجرایی و واحدهای عملیاتی در هر سال برنامه اقدام و گزارش آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
وی خاطرنشان كرد: در صورتی كه این ماده به تایید نهایی شورای نگهبان برسد، در همین جلسات شورای متولیان بهره وری كه با حضور بالاترین رده های مدیریتی كشور در حوزه بهره وری برگزار می شود، چگونگی اجرایی شدن آن با لحاظ كردن آیین نامه های مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد.

عملیاتی شدن تفاهم نامه سازمان ملی بهره وری ایران و مركز بهره وری كره جنوبی در دستور كار
دكتر طباطبایی یزدی در ادامه به حضور خود و نمایندگان وزارتخانه های نیرو و نفت در دوره همكاری های دوجانبه سازمان های ملی بهره‌ وری كشورهای عضو (BCBN) سازمان بهره وری آسیایی در كشور كره جنوبی اشاره كرد و گفت: در این دوره تفاهم نامه همكاری مشترك میان سازمان ملی بهره وری ایران با مركز بهره وری كره جنوبی به امضا رسید، هم چنین بازدیدهایی از مركز نوآوری اقتصاد خلاق، مركز امحا و بازیافت زباله، مركز تولید برق از زباله، آژانس انرژی كره جنوبی، شركت انرژی شرق – غرب  كره، شركت فولاد هیوندای به عنوان یكی از ۱۰ شركت برتر فولاد در دنیا و موزه نوآوری سامسونگ صورت گرفت كه فرصت مناسبی را در اختیار هیات ایرانی برای بهره مندی و انتقال تجارب كره جنوبی به بخش های مختلف كشورمان فراهم كرد.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران تصریح كرد: بر همین اساس، بلافاصله پس از این سفر، مكاتبات لازم با وزارتخانه های نفت، نیرو و صنعت، معدن و تجارت نیز صورت گرفت تا در اسرع وقت و بر اساس تفاهم نامه مشترك منعقده، زمینه همكاری های فیمابین بررسی شده تا این تفاهم نامه اجرایی و عملیاتی شود و مكاتبه با چند وزارتخانه دیگر نیز در همین راستا انجام خواهد شد.
وی هم چنین به ارائه اطلاعات درباره مركز كره جنوبی (KPC) پرداخت و گفت: این مركز به عنوان یك نهاد عمومی وابسته به وزارت صنعت، تجارت و انرژی كره جنوبی اداره می شود كه 330 نفر همكار تمام وقت و 70 نفر همكار پاره وقت دارد كه یكی از برنامه های اصلی آنها، آموزش 150 هزار نفر در دوره های 3 تا 6 روزه به صورت سالانه است.

ضرورت ارتقای بهره وری در صنعت آب و برق كشور
مهندس علی اكبر مهاجری، معاون تحقیقات و منابع انسانی و رئیس كمیته بهره وری وزارت نیرو در این جلسه ضمن تشریح ساختار این وزارتخانه و صنعت آب و برق كشور به بیان آمار و اعداد مربوطه پرداخت و گفت: متوسط شاخص های خدمات ارائه شده در سال 1394 نسبت به 1357، 8.9 برابر شده است.
به گفته وی، در این مدت فروش برق در این دوره زمانی 15 برابر، قدرت عملی نیروگاه ها 10 برابر، مشتركین برق 9 برابر، مشتركین آب و آبفا و میزان فروش آب به ترتیب 5 و 4 برابر شده است، در حالی كه تعداد كاركنان در مجموع یك و نیم برابر و تعداد كاركنان دولتی 0.69 برابر شده است.
معاون وزیر نیرو در ادامه با اشاره به وظایف ذاتی این وزارتخانه و تشریح وضعیت موجود كشور در امور مربوط بر ضرورت ارتقای بهره وری در صنعت آب و برق تاكید كرد.
در ادامه این جلسه، دكتر خلیل بانان علی عباسی، مدیركل دفتر توسعه مدیریت و تحول اداری و دبیر كمیته بهره وری وزارت نیرو به بیان اقدامات صورت گرفته در كل وزارت نیرو در زمینه بهره وری بر اساس اسناد بالادستی، ماده 79 برنامه پنجم توسعه و برنامه جامع بهره وری كشور پرداخت و پس از آن مدیران شركت توانیر، شركت مدیریت منابع آب ایران و شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور نیز به ارائه گزارش های خود در زمینه فعالیت های صورت گرفته بویژه اقدامات انجام شده در حوزه بهره وری پرداختند.
در این جلسه روسا، دبیران و نمایندگان كمیته های بهره وری وزارت نفت، وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت كشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، عضو هیات مدیره انجمن توسعه بهره وری ایران و مدیران و نمایندگان شركت های تابعه وزارت نیرو از جمله شركت توانیر، شركت مادر تخصصی تولید برق حرارتی، شركت مدیریت منابع آب ایران و شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور حضور داشتند.
شایان ذكر است پس از پایان ششمین جلسه شورای متولیان بهره وری كشور، دكتر رویا طباطبایی یزدی رئیس سازمان ملی بهره وری ایران و مهندس علی اكبر مهاجری، معاون تحقیقات و منابع انسانی و رئیس كمیته بهره وری وزارت نیرو از شركت مدیریت شبكه برق ایران به عنوان مركز ملی راهبری و پایش شبكه اصلی برق كشور و هم چنین بازار برق و تالار معاملات دوجانبه برق ایران بازدید كردند.نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: