X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
شنبه 03 مهر 1395
693
کد خبر: 420
آدرس کوتاه

 كتاب «واژه نامه تخصصی بهره وری» منتشر شد

كتاب «واژه نامه تخصصی بهره وری» از سوی سازمان ملی بهره وری ایران منتشر شد.  
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، این كتاب با هدف گردآوری منبعی در ارتباط با مفاهیم و تكنیك های بهره وری از سوی دو تن از همكاران معاونت پایش، پژوهش و فناوری این سازمان تالیف شده و خواننده می تواند با مراجعه به آن، به سهولت با واژگان و اصطلاحات مرتبط با بهره وری آشنا شود.
واژه نامه تخصصی بهره وری به دو زبان انگلیسی و فارسی تهیه شده، بدین صورت كه واژگان این كتاب به ترتیب حروف الفبای فارسی مرتب شده اند و در انتها نیز جهت تسهیل دسترسی به واژه ها، تمامی واژگان به ترتیب حروف الفبای انگلیسی به همراه معادل فارسی و شماره صفحه هر واژه مرتب شده اند، بنابراین یافتن هر واژه در این مجموعه به راحتی میسر است.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در بخشی از پیشگفتار خود در آغاز این كتاب درباره ضرورت انتشار چنین واژه نامه ای تاكیده كرده است كه «تهیه واژه نامه جهت دسترسی و بهره گیری از منابع علمی بین المللی یكی از الزامات پژوهش می باشد. از آنجایی كه بهره وری اساسا طبیعتی بین رشته ای دارد و سطح وسیعی از حوزه های دانشی مختلف نظیر مهندسی صنایع، كشاورزی، اقتصاد و مدیریت را در بر می گیرد، بنابراین دسترسی به واژه نامه جامع تخصصی بهره وری از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.»
دكتر رویا طباطبایی یزدی در ادامه با اشاره به جایگاه و رسالت سازمان ملی بهره وری به عنوان نهاد حاكمیتی بهره وری كشور خاطرنشان كرده كه «سازمان ملی بهره وری ایران با درك اهمیت این موضوع و بنابر رسالت و هدف خود در راستای ترویج و اشاعه دانش، تهیه و تدوین واژه نامه بهره وری را در دستور كار خود قرار داده است.»
وی با بیان این كه با توجه به حوزه وسیع بهره وری، تهیه واژه نامه جامعی در این زمینه اگر امكان‌پذیر نباشد، بسیار دشوار است، بنابراین اقدامات اولیه جهت تهیه واژه نامه انجام شده، اظهار امیدواری كرده است تا این واژه نامه به مرور تكمیل شود.
در بخشی از «پیش گفتار مولفان» مولفان این كتاب نیز با بیان این كه افزایش سطح آگاهی و دسترسی به منابع علمی مفید از الزامات ارتقای بهره وری است،  تاكید كرده اند كه «امروزه توجه به بهبود بهره وری به عنوان یك مولفه اساسی جهت ارتقای سطح زندگی كشورها، تبدیل به حقیقتی انكارناپذیر شده است. بهره وری نگرشی عقلانی و ذهنی و در واقع فرهنگی هوشمندانه و خردمندانه است كه همواره در تلاش است تا امروز را از دیروز و فردا را از امروز بهتر سازد. میزان توسعه‌یافتگی و رشد كشورها نیز به میزان بهره گیری مطلوب و بهینه آنها از منابع و امكانات موجود در جهت دستیابی به اهداف خود بستگی دارد.»
كتاب واژه نامه تخصصی بهره وری از سوی سازمان ملی بهره وری و با همكاری انتشارات ناقوس در 114 صفحه با شمارگان 2000 نسخه منتشر شده است. هادی رامین و مریم حجتی تالیف این كتاب را برعهده داشته اند.

 

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: