X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
چهارشنبه 05 اسفند 1394
680
کد خبر: 372
آدرس کوتاه

 ارتقای بهره وری، نیازمند توجه قوای سه گانه است

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با بیان این كه ارتقای بهره وری كشور نیازمند توجه قوای سه گانه است، اظهار امیدواری كرد كه در برنامه ششم توسعه یك جهش قابل توجه در ارتقای بهره وری كشور داشته باشیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، دكتر رویا ‌طباطبایی یزدی در نشست تخصصی «اقتصاد كلان» در همایش «تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و اولین برنامه اقتصاد مقاومتی» كه عصر روز سه شنبه – 4 شهریورماه 1394 - در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: در سال های اخیر اسناد خوبی بویژه در زمینه بهره وری مصوب و ابلاغ شده است. 
وی به تشریح موضوعات مطرح شده در زمینه بهره وری در این اسناد پرداخت و ادامه داد: در میان اسناد بالادستی نظام و در سیاست های كلی از جمله سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی توجه غیرقابل انكاری به بهره وری شده است. به طوری كه در بیش از نیمی از 24 بند سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مستقیم یا غیرمستقیم به موضوع بهره وری اشاره شده است. از این میان، 3 بند آن مستقیما بهره وری را مورد توجه قرار داده و 9 بند آن نیز به مولفه های اصلی اثرگذار بر بهره وری از جمله دانش بنیانی، كارآفرینی و رقابت پذیری پرداخته است.

مشخص شدن جهت گیری های حركت بهره وری در «برنامه جامع بهره وری كشور»
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با بیان این كه ماده 79 برنامه پنجم توسعه حكم كرده بود كه برنامه جامع بهره وری كشور تهیه و اساس كار قرار گیرد، تصریح كرد: این برنامه نیز 11 شهریور امسال از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد كه می تواند مبنای كار برای بخش دولتی و خصوصی در حوزه بهره وری باشد و موارد با ارزشی چون جهت گیری های راهبردی و راهبردهای حركت بهره وری كشور در آن وجود دارد.
وی ادامه داد: مصوبه هایی نیز در شورای اقتصاد در خصوص سیاست های كلی  اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده كه ارتباط تنگاتنگی با بهره وری دارد. هم چنین برای نخستین بار در نظام برنامه ریزی برنامه های توسعه كشور، شورای مستقلی بعنوان بهره وری در نظر گرفته شد و نتیجه آن در لایحه احكام موردنیاز اجرای برنامه ششم توسعه آمده است.

اجرایی كردن چرخه بهره وری بر اساس برنامه ششم توسعه
دكتر طباطبایی یزدی به توجه ویژه به بهره وری در برنامه ششم توسعه اشاره و تصریح كرد: در ماده 18 لایحه «احكام موردنیاز اجرای برنامه ششم توسعه» تصریح شده كه برای محور قرار دادن رشد بهره وری در اقتصاد، تمام دستگاه های اجرایی (با تعریف وسیع آن) و نیروهای مسلح مكلفند ضمن اجرایی نمودن چرخه مدیریت بهره وری در مجموعه خود،  تمهیدات لازم را برای عملیاتی نمودن این چرخه در واحدهای تحت تولیت خود با هماهنگی سازمان ملی بهره وری ایران فراهم نموده و گزارش سالانه آن را به سازمان ملی بهره وری ایران ارائه نمایند.
وی تصریح كرد: در دیگر بخش های این لایحه نیز به بهره وری توجه شده، چنانچه با عنایت به فرابخشی بودن موضوع بهره وری، به همه شوراها تاكید شده بود تا بهره وری در احكام برنامه لحاظ شود و بر این اساس در بسیاری از مواد نیز ردپای بهره وری دیده می شود. 

راه روشن ارتقای بهره وری در برنامه ششم
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با بیان این كه در سند برنامه ششم توسعه نیز به درستی راهبردها، سیاست ها و اقدامات اساسی مدنظر قرار گرفته، به برخی از اقدامات اساسی در این زمینه اشاره كرد و گفت: ارتقای كیفیت نظام آموزشی از سطوح تا عالی، گسترش و بهبود آموزش های فنی و حرفه ای و ضمن كار در جهت افزایش مهارت نیروی كار، به روزرسانی فناوری های نو در زنجیره تولید، تدوین الگو و فرآیند انتقال و بومی سازی دانش از فعال به فعالیت در زمینه بهره وری با تاكید بر تجاری سازی ایده ها و استقرار كامل بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد از مواردی است كه در این سند آمده است. 
به گفته وی، از دیگر موارد ذكر شده در این سند، اولویت منابع سرمایه گذاری به طرح هایی كه زودتر به بهره برداری رسیده و ارزیابی دقیق فنی، اقتصادی و زیست محیطی دارند، افزایش سهم و كارآیی هزینه های تحقیق و توسعه، ترویج فرهنگ بهره وری و اخلاق كار و اصلاح و بازبینی قوانین مغایر با ارتقای بهره وری به شمار می آید، ضمن این كه در سند پشتیان برنامه نیز موضوعات مرتبط به طور كامل آمده است.

برنامه ملی ارتقای بهره وری، مكمل اقدامات گذشته
دكتر رویا طباطبایی یزدی ادامه داد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم 12 برنامه ملی را دنبال می كند كه یكی از این برنامه های ملی به ارتقای بهره وری اختصاص دارد. بر همین اساس تمام اسناد قبلی برای كار در برنامه ملی ارتقای بهره وری در نظر گرفته شده است. یكی از ایرادهایی كه در گذشته وجود داشته، این بوده كه همه كارها جدا و منفك از یكدیگر انجام می شده و مكمل هم نبوده اند كه سعی شده عملا این خلا در حوزه بهره وری برطرف شود و بر این اساس، تدوین طرح ها و پروژه های موردنظر در این زمینه در برنامه ملی ارتقای بهره وری ادامه دارد.
وی در تشریح برنامه جامع بهره وری كشور نیز گفت: در بخش یازدهم یعنی اقدامات اجرایی این برنامه، بر تدوین 7 برنامه ارتقای بهره وری از جمله برنامه ارتقای بهره وری سبز، ارتقای بهره وری در نظام آموزشی و ارتقای بهره وری در نظام اداری تاكید شده كه در حال انجام است.

اظهار امیدواری برای جهش بهره وری در 5 سال آینده با همكاری قوای سه گانه
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در جمع بندی صحبت های خود در این نشست تخصصی گفت: همان طور كه اشاره كردم اسناد با ارزشی در زمینه بهره وری وجود دارد كه عمل به آنها ما را در دستیابی به هدف برنامه ششم یعنی داشتن سهم 35 درصدی بهره وری از رشد اقتصادی یعنی سهم 2.8 واحد درصد از 8 واحد رشد اقتصادی می رساند.
وی تاكید كرد: البته رسیدن به این میزان بهره وری با تلاش یك یا دو دستگاه مقدور نیست، بلكه قوای سه گانه كشور، نهادهای عمومی غیردولتی و بخش خصوصی باید به بهره وری بیاندیشند و به آن عمل كنند.
وی خاطرنشان كرد: ممكن است درباره بهره وری زیاد صحبت شده باشد ولی به نظر می رسد هنوز درك درست و دقیقی از مقوله بهره وری وجود ندارد. بنابراین فرهنگسازی در این زمینه بسیار اهمیت دارد كه در این سازمان با جدیت دنبال می شود.

باید به بهره وری باور داشت
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در پاسخ به پرسشی از سوی یكی از حاضران در این نشست تخصصی مبنی بر این كه چرا با وجود این اسناد، هنوز بهره وری نتوانسته به جایگاه خود در كشور برسد، گفت: بهره وری در كشور تقریبا عمر 15 ساله دارد و این مقوله از برنامه سوم توسعه بیشتر مطرح شده ولی كسی باور نداشته كه بهره وری نقش مهمی در رشد و توسعه پایدار كشور دارد. در دوره هایی نیز كه كشور از درآمدهای هنگفت نفتی برخوردار بوده، متاسفانه اصلا آن صرفه جویی و افزایش تولید كه می توانسته از طریق بهره وری حاصل شود، در نظر گرفته نمی شده یعنی اهمیتی به موضوع بهره وری داده نمی شده است.
وی درباره ضعف موجود در زمینه بهره گیری از فناوری های روز دنیا به منظور ارتقای بهره وری سرمایه نیز تاكید كرد: متاسفانه كشور از سال های ابتدایی انقلاب اسلامی تحت تحریم ها بوده و از تكنولوژی های روز نتوانسته ایم بهره گیری كنیم كه این تحریم ها در 5 سال گذشته شدت گرفته بود بنابراین آن تكنولوژی كه وارد كشور شده آن تكنولوژی لازم نبوده كه بتواند رقابت پذیری در میان صنایع ما را بالا ببرد.
دكتر طباطبایی یزدی تصریح كرد: در حال حاضر چالش ها، تنگناها و محدودیت های ارتقای بهره وری به دقت شناسایی شده همان طور كه این موارد در اسناد بالادستی بویژه در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و امید می رود در برنامه ششم توسعه یك جهش قابل توجه در ارتقای بهره وری در كشور داشته باشیم.
شایان ذكر است نشست تخصصی «اقتصاد كلان» به عنوان یكی از نشست های تخصصی «تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و اولین برنامه اقتصاد مقاومتی» با حضور دكتر ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران و دكتر اكبر كمیجانی قائم مقام این بانك، دكتر فرهاد دژپسند معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، دكتر داود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، دكتر بهروز هادی زنوز اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و دكتر رویا طباطبایی یزدی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور و رئیس سازمان ملی بهره وری ایران برگزار شد.


نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: