X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
ﺳﻪشنبه 27 بهمن 1394
833
کد خبر: 368
آدرس کوتاه

 برای ارتقای بهره وری كشور تعامل با دنیا ضرورت دارد

ریاست سازمان ملی بهره‌وری در برنامه «گفت‌وگوی اقتصادی» رادیو گفت‌وگو با بیان این كه اقتصاد مقاومتی راهكار اساسی كشور برای ارتقای بهره‌وری است، تاكید كرد: تعامل با دنیا می تواند به ارتقای بهره وری كشور كمك شایانی كند.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره‌وری ایران، برنامه «گفت‌وگوی اقتصادی» از ساعت 14:35 تا 15:45 روز چهارشنبه- 21 بهمن ماه 1394 - با موضوع الزامات دستیابی به بهره‌وری در اقتصاد ایران با حضور رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران و از محل این سازمان روانه آنتن شد.
دكتر رویا طباطبایی یزدی در ابتدای این برنامه با بیان اینكه نزدیك به 30 سال است كه با واژه بهره‌وری آشنا هستیم، تصریح كرد: با این وجود، آن‌طور كه باید بهره‌وری عملیاتی و پیاده‌سازی نشده است. شاید دلیل این موضوع این باشد كه در سال‌هایی كه درآمد هنگفت نفتی داشتیم، نیاز به ارتقای بهره‌وری احساس نمی شد و بهره‌وری را باور نداشتیم.
رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران افزود: پس از تحریم‌های ظالمانه و كاهش درآمدهای نفتی و مهم‌تر از آن ابلاغ سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در واقع توجه به بحث بهره‌وری بسیار جدی شده و مورد توجه تمام سیاست‌گذاران، دست‌اندركاران و فعالان اقتصادی قرار گرفته است.
وی با اشاره به مفاد سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی گفت: در 3 بند از 24 بند سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی به طور مستقیم به موضوع بهره‌وری اشاره شده و در نیمی از این بندها به مولفه‌های اثرگذار بر بهره‌وری مانند نوآوری، رقابت پذیری، كارآفرینی، دانش بنیانی و عدالت محوری اشاره شده است. 

توجه جدی به بهره‌وری در لایحه برنامه ششم توسعه     
عضو ستاد تدوین لایحه برنامه ششم توسعه با بیان این كه در تدوین این لایحه نیز توجه جدی به مقوله بهره‌وری شده است، اظهار داشت: در تدوین لایحه برنامه ششم توسعه، 30 شورای برنامه‌ریزی وجود داشت كه یكی از این شوراها، شورای برنامه‌ریزی ارتقای بهره‌وری بود. به جز آن چون بهره‌وری یك موضوع فرابخشی است به دیگر شوراهای برنامه‌ریزی تاكید شده بود كه در تدوین مفاد برنامه‌های موردنظر به بهره‌وری توجه كنند. وی با بیان اینكه در تدوین لایحه برنامه‌ای كه در اختیار مجلس شورای اسلامی است، نوآوری‌هایی صورت گرفته، گفت: این لایحه «احكام مورد نیاز اجرای برنامه ششم توسعه» نام دارد كه در بسیاری از بندهای آن به مقوله بهره‌وری توجه شده است. 
دكتر طباطبایی یزدی در این مورد توضیح داد: دولت در نظر داشت اگر اقدامات و فعالیت‌هایی نیاز به اخذ مجوز از مجلس شورای اسلامی ندارد و وظایف ذاتی دولت است، دیگر آنها را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی نفرستد، بلكه مفادی برای تصویب درنظر گرفته شود كه بر اساس قانون نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی باشد (مواردی مانند تعرفه‌ها و قیمت‌گذاری) و سایر اقدامات در نظر گرفته شده در سال های برنامه به عنوان مستندات برنامه ارائه خواهد شد.
وی در ادامه بیان كرد: لایحه‌ای كه به مجلس شورای اسلامی از سوی دولت ارائه شده شامل 31 ماده است كه در آن به بهره‌وری توجه زیادی شده است.

به فراموشی سپردن بهره‌وری با توجه به درآمدهای هنگفت نفتی

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با اشاره به تاریخچه تشكیلات بهره‌وری كشور گفت: ایران از سال 1344عضو سازمان بهره‌وری آسیایی شده و در زمانی كه ایران عضو این سازمان شد، تشكیلاتی به نام سازمان و یا مركز بهره‌وری در كشورمان وجود نداشت. اكنون 22 سال است كه سازمان ملی بهره‌وری در ایران ایجاد شده كه در ابتدا به وزارت صنایع سنگین وقت وابسته بود و در حال حاضر از سازمان‌های وابسته به سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور است. البته فراز و نشیب هایی در این سال ها وجود داشته است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره درآمدهای كشور و بهره وری، به بیان تفاوت‌های موجود در اقتصاد كشورهای مختلف پرداخت و گفت: كسب درآمد از طریق فروش نفت با بقیه درآمدها تفاوت دارد. كشورهای بزرگ درآمدهایی از منابع طبیعی به دست نمی آورند، بنابراین نمی توان درآمدهای حاصل از فروش نفت را با دیگر درآمدهای مشابه مقایسه كرد، چنان كه در سال های گذشته درآمد سالیانه نفت كشور به بیش از 100 میلیارد دلار نیز رسید. 
دكتر طباطبایی یزدی ادامه داد: در این شرایط ممكن است بهره‌وری در قوانین لحاظ می‌شد، اما ‌چنان نیازی به آن احساس نمی‌شد، چرا كه حتی با در نظر گرفتن رشد متوسط اقتصادی 5 درصد، اگر منافعی هم از بهره‌وری به دست می‌آمد در مقایسه با درآمدهای كل كشور و با توجه به قیمت بالای نفت، رقم بالایی نبود.
وی در ادامه با اشاره به كاهش درآمدهای نفتی در ماه های اخیر گفت: در حال حاضر كه درآمد نفت تقریبا 20 میلیارد دلار در سال است، رقم به‌دست آمده از ارتقای بهره‌وری، اهمیت زیادی پیدا می‌كند و به همین دلیل در حال حاضر بهره‌وری اهمیت بالایی دارد.

ارتقای بهره وری كشور از عهده یك سازمان به تنهایی بر نمی آید
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران بر ضرورت افزایش همكاری‌ها به منظور ارتقای بهره‌وری تاكید كرد و گفت: هم اكنون تعاملات بسیار جدی با تمام دستگاه‌های كشور در حوزه بهره وری وجود دارد كه فقط مختص قوه مجریه نیست. هم‌چنین برای ارتقای بهره‌وری تعاملاتی را با قوه قضائیه و نهادهای عمومی غیردولتی و از همه مهمتر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایجاد كرده‌ایم و روابط بسیار نزدیكی با كمیته بهره‌وری این سازمان داریم. 
به گفته وی، بهره‌وری مساله‌ای است كه به تنهایی از عهده یك سازمان برنمی‌آید و بدون كمك دیگر بخش‌های كشور، قابل ارتقا نیست و این موضوع را سازمان به درستی دریافته است.
دكتر طباطبایی یزدی در خصوص اقدامات انجام شده در این سازمان اظهار داشت: برنامه جامع بهره‌وری كشور در شهریور ماه سال جاری از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است. بر اساس این برنامه جامع، باید 7 برنامه اقماری دیگر از جمله ارتقای بهره‌وری سبز، ارتقای بهره‌وری انرژی، ارتقای بهره‌وری نظام اداری و ارتقای بهره‌وری آب نیز نوشته و تدوین شود.  
وی تصریح كرد: نگارش و تدوین این برنامه‌ها با همكاری دستگاه‌های همكار آغاز شده است. البته ما فراتر از دستگاه‌های اجرایی كشور از متخصصان بخش خصوصی نیز در نوشتن این برنامه‌ها كمك خواسته‌ایم، زیرا معتقد هستیم باید تمام ذی‌نفعان در این زمینه مشاركت داشته باشند تا ثمرات آن مشهود شود.

برنامه جامع بهره وری كشور در یك افق 10 ساله
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، افق برنامه جامع بهره‌وری كشور را افقی 10 ساله عنوان كرد و گفت: البته این بدان معنا نیست كه كار، كند شود. از روزی كه این برنامه از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد، كار در این زمینه شروع و در اقدامات اجرایی كارهای مناسبی صورت گرفته است.
وی تاكید كرد: از سوی دیگر این دستگاه ها موظفند سالیانه به سازمان ملی بهره وری ایران گزارش دهند كه در حوزه ارتقای بهره وری چه گام هایی برداشته اند. این موضوع ضمانت اجرا نیز دارد، چرا كه 3 درصد از بودجه هزینه ای سازمان ها و دستگاه های اجرایی كشور باید در راستای ارتقای بهره وری در نظر گرفته شود و اگر اقدامات لازم بر اساس گزارش های ارسالی انجام نپذیرفته باشد این 3 درصد از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور و خزانه داری كل كشور بلوكه می شود و به آن دستگاه اختصاص نمی یابد.

همكاری سازمان ملی بهره وری ایران به منظور ارتقای آموزش های بهره وری
دكتر طباطبایی یزدی با بیان این كه بسیاری از این دستگاه ها از توانمندی های لازم در حوزه بهره وری برخوردارند، تاكید كرد: ما هم در این زمینه به دستگاه ها كمك های لازم از جمله آموزش های موردنیاز را ارائه می دهیم. بر این اساس و با توجه به عضویت ایران و سازمان ملی بهره وری ایران در سازمان بهره وری آسیایی (APO) این افراد به دوره های خارج از كشور در حوزه بهره وری اعزام می شوند.
وی خاطرنشان كرد: هم چنین در سال 1395، 5 دوره میزبانی با حضور اساتید و كارشناسان بهره وری از كشورهای آسیایی به همت این سازمان برگزار می شود. هم چنین چند دوره آموزشی درون كشوری، 5 دوره آموزشی از طریق سامانه ویدئوكنفرانس و حدود 10 دوره خودآموز اینترنتی برای سال آینده پیش بینی و برنامه ریزی شده است.

بهره‌وری و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با اشاره به اسناد بالادستی كشور و تاكید آنها بر مقوله بهره وری ادامه داد: در كنار این اسناد، در لایحه برنامه ششم توسعه توجه جدی به موضوع بهره‌وری صورت پذیرفته و برنامه جامع بهره‌وری كشور نیز تصویب و ابلاغ شده است. از سوی دیگر ذیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست دكتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، برنامه‌ای با عنوان «برنامه ملی ارتقای بهره‌وری» درنظر گرفته شده كه شامل 5 طرح است كه در زیرمجموعه هر یك از این طرح‌ها، پروژه‌هایی اجرایی به منظور ارتقای بهره‌وری تدوین شده و امید می رود پیش از سال جدید اجرای این پروژه ها آغاز شود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی بهره‌گیری از این قوانین و برنامه‌های مختلف، بر پیوستگی در تدوین و اجرای این برنامه‌ها تاكید كرد و گفت: پیوستگی در این موارد با دقت از سوی این سازمان دنبال می‌شود و تا زمانی كه نتوان پیوستگی لازم در اجرای این برنامه‌ها كه مكمل یكدیگر هستند را لحاظ كرد، فرصت ها و تلاش‌ها هدر می رود و ضد بهره‌وری خواهد بود. بنابراین همه این موارد به صورت مكمل و متمم هم لحاظ شده و پیش می‌رود.

تعامل با دنیا به ارتقای بهره‌وری كمك می كند
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در ادامه گفت: ما سالهاست تحت تحریم‌های غیرقانونی هستیم، اما این تحریم‌ها در سال‌های اخیر شدت یافته بود، همین موضوع عدم دسترسی به تكنولوژی‌های روز دنیا و عدم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را موجب شد كه لطمه‌های بسیاری را به ما در حوزه بهره‌وری وارد كرد. 
وی تصریح كرد: هر اندازه نیروی انسانی ما توانا باشد و هر اندازه تلاش و كوشش لازم را به خرج دهد و بهره‌ور و كارآمد كار كند، اما اگر به فناوری روز دسترسی نداشته باشد، نمی توان شاهد ارتقای بهره وری بود. از سوی دیگر ما نمی‌توانیم در همه زمینه‌ها به تكنولوژی بومی اكتفا كنیم، پس نیاز به تعامل با دنیا وجود دارد به این معنا كه برخی تكنولوژی‌ها را ما به دنیا صادر كنیم و از فناوری‌های روز دنیا نیز استفاده كنیم.
رویا طباطبایی یزدی اظهار امیدواری كرد كه با توجه به رفع تحریم‌ها و افزایش تعاملات كشورمان با كشورهای مختلف و بهره‌گیری از فناوری‌های به روز و سرمایه‌گذاری‌های لازم شاهد رشد ارتقای بهره‌وری كشور باشیم. 

فرهنگ و آموزش؛ كلید ارتقای بهره‌وری
رئیس كمیته ‌اقتصاد و تلفیق كمیسیون اقتصاد كلان، بازرگانی و اداری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره كاستی‌های موجود در زمینه ارتقای بهره‌وری گفت: بهره‌وری از آن دست مقولاتی است كه هم در سطح فردی و هم در سطوح بالاتر باید مورد توجه قرار گیرد. یعنی در گام اول باید همه ما به بهره‌وری بیاندیشیم و به بهره‌وری عمل كنیم. بر این اساس مسائل فرهنگی و آموزشی بسیار اهمیت دارد. این آموزش‌ها هم شامل آموزش‌های همگانی از طریق رسانه‌ها و صدا و سیما و هم آموزش‌های رسمی از جمله آموزش‌ها در پیش دبستانی و دبستان تا دانشگاه می شود. 
وی ادامه داد: پس از آن بهره‌وری در سطح بنگاه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است. به‌علاوه ارتقای بهره‌وری در سطوح بخشی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. ضمن این كه باید در نظر داشته‌ باشیم ارتقای بهره‌وری در بخش كشاورزی با ارتقای آن در بخش صنعت و خدمات متفاوت است و هر كدام مسائل و مشكلات مربوط به خود را دارند. 
طباطبایی یزدی تصریح كرد: بخش خدمات كه 52 درصد تولید ناخالص ملی كشور را تشكیل می‌دهد، خود از گستردگی بسیاری برخوردار است. بهره‌وری در بانكداری، آموزش و پرورش، آموزش عالی، بهداشت و درمان به عنوان بخش‌های خدماتی هر یك دچار مشكلات و مسائل عدیده و مختلفی هستند پس نیاز به بررسی و آسیب‌شناسی در همه این زمینه‌ها وجود دارد و این موضوع در این سازمان دنبال می‌شود.
وی با رد اینكه بهره‌وری نیروی كار در كشور پایین است، تصریح كرد: اگر تكنولوژی، سرمایه و ماشین آلات مناسب در اختیار نیروی انسانی كشور قرار گیرد، بسیار هم نیروی كار در كشورمان كارآمد و بهره‌ور است.

بهره‌وری، چراغ راه آینده كشور
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران درباره برنامه‌های آتی این سازمان خاطرنشان كرد: گام نخست كه از دو سال قبل انجام داده‌ایم و ادامه می‌دهیم تعامل با سازمان‌ها و دستگاه‌هاست. همان‌طور كه اشاره كردم در حال حاضر سازمان ملی بهره‌وری ایران با 21 دستگاه اجرایی كشور با تعریف وسیع آن و حتی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران جلسات منظم و مستمر ماهیانه داریم. در این جلسات هر ماه یا هر دو ماه یكبار دستگاهی فعالیت‌های خود را در جهت ارتقای بهره‌وری و برنامه‌های آینده خود را در این زمینه تشریح می كند و این موارد می‌تواند برای دیگر دستگاه‌ها الگو شود تا اقدامات مهم و موثر در ارتقای بهره‌وری را دنبال كنند.
وی با بیان این كه همه دستگاه‌های اجرایی كشور كمیته‌های بهره‌وری دارند و رئیس این كمیته یكی از معاونان وزراتخانه متبوع هستند، تصریح كرد: بدین ترتیب جایگاه متولیان بهره‌وری و تعاملات بین این كمیته‌ها و متولیان در حال حاضر بالاست. این موضوعی است كه پیش از این وجود نداشت یا كم رنگ بود. تا زمانی هم كه این تعاملات وجود نداشته باشد پازل ارتقای بهره‌وری ما نمی‌تواند كامل باشد چرا كه همه اقدامات در دستگاه‌های مختلف باید با هم هماهنگ باشد و قطعا شما ثمرات آن را در آینده خواهید دید.
وی تاكید كرد: در همین راستا و بر اساس بند «الف» بخش یازدهم (اقدامات اجرایی) برنامه جامع بهره وری كشور، نظام نامه متولیان بهره وری از سوی دكتر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور مبنی بر الزام دستگاه های اجرایی كشور بر تعیین حوزه های عملیاتی متولی اجرای تكالیف قانونی بهره وری و اجرای این نظام ابلاغ شده است.

ارتقای بهره‌وری؛ نیازمند همدلی و همزبانی همه اجزای حاكمیت

به گفته رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران، در حال حاضر از لحاظ اسناد بالادستی (شامل قانون اساسی و سیاست‌های كلی نظام) و قوانین و مقررات در حوزه بهره‌وری، آئین نامه‌ها و مصوبات هیات وزیران در این زمینه كمبود و نقصی وجود ندارد، بنابراین تنها نكته باقی مانده اقدامات عملی و اجرایی در زمینه ارتقای بهره‌وری است كه انجام این اقدامات در سازمان ملی بهره‌وری ایران آغاز شده. البته این حركت خوشبختانه فراقوه ای است. یعنی قوه قضائیه نیز پای كار آمده و كمیته ای در این زمینه با مدیریت یكی از معاونان این قوه تشكیل شده است.
وی با بیان این كه امید می رود گام بعدی با همراهی قوه مقننه صورت گیرد، ادامه داد: بخش خصوصی و سازمان ها و انجمن های مردم نهاد نیز در این زمینه آماده همكاری هستند و سازمان ملی بهره وری ایران درصدد بهره مندی از همه این ظرفیت هاست. راهبرد بعدی نیز كه همزمان مدنظر قرار دارد، ایجاد تعامل موثر با نهادهای عمومی غیردولتی از جمله بنیاد مستضعفان است. 
وی تاكید كرد: رساندن بهره‌وری به جایگاه مناسب خود یعنی برآورده كردن حداقل یك سوم از رشد اقتصادی كشور از طریق بهره وری، نیازمند عزم و تعامل ملی و همدلی و همزبانی همه نهادهای حاكمیت در سطوح و بخش های مختلف است. چون حركت‌های تك‌بعدی و منفرد فایده‌ای ندارد.

نقش صداوسیما در فرهنگ سازی بهره وری
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با تاكید بر این كه فرهنگسازی نقش مهمی در ارتقای بهره وری دارد، افزود: با وزارت آموزش و پرورش تعامل مناسبی در زمینه گنجاندن مفاهیم بهره وری در كتاب های درسی صورت گرفته و در سال جاری خوشبختانه فصلی با عنوان اقتصاد و بهره وری در كتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم گنجانده و منتشر شده است. 
وی خاطرنشان كرد: یكی از برنامه های هفتگانه ذیل برنامه جامع بهره وری كشور كه به آن اشاره شد، برنامه «ارتقای بهره وری در نظام آموزشی كشور و نقش آن در ارتقای بهره وری عوامل تولید» است كه تدوین آن با همكاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان فنی و حرفه ای وابسته به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و صاحبان اندیشه در حال انجام است و این برنامه سر زمان معین یعنی شهریورماه 1395 تدوین شده و برای تصویب از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور به هیات دولت ارسال خواهد شد.
وی با بیان این كه در سایت سازمان ملی بهره وری ایران نیز موضوعاتی در زمینه فرهنگسازی ارائه شده و ارائه این مطالب با جدیت دنبال می شود، ادامه داد: در زمینه فرهنگسازی نیاز به همراهی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی به طور جدی ضرورت دارد.

حاصل شدن دوسوم رشد اقتصادی از طریق بهره وری
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در این بخش از گفت و گوی خود، درباره پرسش مطرح شده از سوی یكی از مجریان این برنامه رادیویی درباره نتایج كمی و ملموس اقدامات برنامه ریزی شده و فعالیت های صورت گرفته تصریح كرد: برای نخستین بار در سال 1393 رشد بهره وری كل اقتصاد به 2.1 درصد رسید. این رشد از آنجا اهمیت دارد كه بر این اساس دو سوم از رشد اقتصادی 3 درصدی كشور در سال 1393، از رشد بهره وری حاصل شده است.
وی تاكید كرد: اینها ثمره تلاش نیروی انسانی زحمتكش این مرزوبوم و زحماتی است كه تمام دست اندركاران این سرزمین به خرج داده اند. این در حالی است كه كشور هنوز در سال 1393 تحت تحریم های بین المللی قرار داشت، ولی این امید كه تحریم ها برداشته خواهد شد موجب تحرك در اقتصاد شد و بیشتر این تحرك هم به واسطه ارتقای بهره وری بود و امید می رود كه در سال های آتی به صورت مستمر شاهد ارقامی بهتر از این باشیم.
دكتر طباطبایی یزدی اظهار امیدواری كرد كه با همكاری همه قوای كشور و هم چنین دستگاه ها و نهادهای عمومی غیردولتی بتوانیم به سهم موردنظر از بهره وری دست بیابیم، ضمن اینكه مردم نقش اصلی را در این زمینه دارند.

رسیدن به مقام نخست اقتصادی، علمی و فناوری منطقه بدون ارتقای بهره وری ممكن نیست

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در پاسخ به سوالی درباره جایگاه بهره وری در سند چشم انداز 1404 گفت: در این سند آمده كه كشور باید در سال 1404 مقام اول اقتصادی، علمی و فناوری در منطقه آسیای جنوب غربی داشته باشد و وقتی بخواهیم به این مقام در میان 25 كشور این منطقه دست پیدا كنیم، بهره وری باید سهم بسیار برجسته و نقش كلیدی داشته باشد. 
وی تصریح كرد: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری، رشد اقتصادی در سال های برنامه ششم توسعه باید به طور متوسط به 8 درصد برسد و دولت این بنا را دارد كه 35 درصد از این میزان رشد اقتصادی، یعنی 2.8 واحد درصد از رشد اقتصادی 8 درصدی از بهره وری حاصل شود.

سه عنصر لازم در رفع عقب ماندگی ها در حوزه بهره وری 

دكتر رویا طباطبایی یزدی در پاسخ به سوالی در مورد نقاط ضعف موجود در ارتقای بهره وری، با بیان این كه مولفه های اثرگذار بر بهره وری در سطح كلان اقتصادی نوآوری، كارآفرینی، عدالت بنیانی، دانش بنیانی، رقابت پذیری، كیفیت آموزش، استفاده از فناوری های روز دنیا و فرهنگ است، بیان كرد: در این میان، فرهنگ و آموزش بیش از دیگر عوامل در زمینه ارتقای بهره وری تاثیر گذار است. در زمینه آموزش هم باید به دنبال پرورش كودكان و نوجوانانی خلاق بود، كودكانی كه تفكر كنند، نه كودكانی كه طوطی وار مطالب را حفظ كنند.
وی ادامه داد: بر این اساس، آموزش های ارائه شده حتی آموزش های پیش از دوران دبستان باید مورد بازنگری قرار گیرد و اگر لازم است تغییر كند تا كیفیت آموزش ارتقا یابد. در كشور ما پس از انقلاب شكوهمند اسلامی به خوبی درباره كمیت آموزش كار شده، ولی الان زمان آن است كه به كیفیت آموزش بپردازیم.
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور تاكید كرد: كیفیت آموزش البته به این معنا نیست كه تنها به موفقیت در المپیادهای جهانی خشنود باشیم، بلكه باید در سطح متوسط جامعه نیز آموزش، سطح و كیفیت آن بالا رود. همین دید كمی است كه موجب شده بخشی از فارغ التحصیلان دانشگاهی كشور حتی در سطح كارشناسی ارشد كیفیت لازم را برای حضور در بازار كار نداشته باشند. بنابراین نباید دنبال مدرك گرایی بود، البته نهادهای مختلف كشور از جمله مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و دولت در حال كار در این زمینه به منظور رفع نواقص موجود هستند.
وی بر دانش بنیان شدن اقتصاد به عنوان عنصر سوم در این راستا تاكید كرد و گفت: نمی توان از دانش، خلاقیت، نوآوری و فناوری روز استفاده نكرد اما بتوان به مقام اول منطقه دست یافت.
شایان ذكر است برنامه گفت و گوی اقتصادی از شنبه تا چهارشنبه هر هفته به تهیه كنندگی بهزاد محمودزاده روی آنتن شبكه رادیویی گفت و گو می رود. هماهنگی این برنامه را نیز كه از محل سازمان ملی بهره وری ایران به صورت مستقیم پخش شد، سارا مرغوب برعهده داشت و صدابردار این برنامه حسین حسن زاده بود. كارشناس مجریان این برنامه نیز احمد طبعی و لیلا لطفی بودند.


نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: