X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
بهره‌وری دانش بنیان پیشران بهبود زندگی است
چهارشنبه 02 آذر 1401
35
کد خبر: 3329
آدرس کوتاه
وزیر علوم:

 بهره‌وری دانش بنیان پیشران بهبود زندگی است

وزیر علوم در چهاردهمین نشست هیئت‌های نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استانی، اظهار کرد: استانداردسازی و استانداردپذیری برای هر محصولی به‌ویژه علم، فناوری، نوآوری و منابع انسانی یک ضرورت است، از همین رو، ارزیابی دستگاه‌های اجرایی بر مبنای استاندارد‌های جهان‌شمول و بومی در راستای افزایش بهره‌وری و بهبود کیفیت زندگی است.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمدعلی زلفی‌گل مبحث نظارت و ارزیابی برای تحقق بهره‌وری را بسیار مهم دانست و گفت: تعریف شاخص‌های بهره‌وری در وزارت علوم و ایجاد سامانه هوشمند نظارت و ارزیابی، دو مطالبه اصلی اینجانب از مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم است.

وی با تأکید بر محور قرار دادن شاخص‌های بهره‌وری برای تدوین آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های ستادی و دانشگاهی و همچنین برنامه‌ریزی آموزش عالی، بیان کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که امکان نظارت همگانی بر فعالیت همه‌ مؤسسات آموزش عالی فراهم شود.

وزیر علوم با بیان اینکه علم همچون نور است و شفافیت در ذات علم و دانش نهفته است، عنوان کرد: هدف از رقابت، افزایش بهره‌وری، بهبود کیفیت زندگی و نوآوری و نوآفرینی دانش‌بنیان است و تولید علم و دانش در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه تولید علم، مرجعیت و مصرف علم، رفاه بشری ایجاد می‌کند و احصای شاخص‌های بهره‌وری درون و برون‌سازمانی، تکلیف آموزش عالی است، تأکید کرد: برای افزایش بهره‌وری، آیین‌نامه‌ها و مقررات و قوانین باید بر اساس شاخص‌های بهره‌وری طراحی، تدوین، تصویب و اجرا شوند و اجرای درست قوانین و مقررات آیین‌نامه‌ها باید موجب ارتقای شاخص‌های بهره‌وری شود. البته پیش‌نیاز ارتقای بهره‌وری تعیین اهداف واقعی و صحیح است.

زلفی‌گل با اشاره به اینکه نظام سنجش و انگیزش لازم برای ارتقای وجاهت و جایگاه بحث ارزیابی نیز ضرورت دارد، گفت: در همین راستا با پیشنهاد مرکز نظارت و ارزیابی برای ایجاد جایزه بهبود کیفیت و بهره‌وری موافقت شد.

تصاویر
  • بهره‌وری دانش بنیان پیشران بهبود زندگی است
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: