X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
میزگرد «بهره‌وری در حمل‌ونقل» برگزار شد
دوشنبه 03 مرداد 1401
76
کد خبر: 3067
آدرس کوتاه

 میزگرد «بهره‌وری در حمل‌ونقل» برگزار شد

رویداد تخصصی «بهره‌وری در حمل‌ونقل» با حضور مجتبی سلیمانی؛ مدیرعامل موسسه آمادگران، مجید یونسی؛ مشاور شرکت کاین سامانه، محمد رفیعی؛ مدیرعامل شرکت پیشگامان آسیا و جمعی از صاحبنظران و کارشناسان این حوزه، به‌صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست سلیمانی؛ مدیرعامل موسسه آمادگران، لجستیک را حلقه مفقوده بهره‌وری در حمل‌ونقل عنوان کرد و گفت: امروزه لجستیک چه در سطح اقتصاد کلان (لجستیک تجاری) و چه در سطح اقتصاد خرد (لجستیک بنگاه) بیش از آنچه تصور می‌شود در حال رشد و نمو است.

وی با بیان اینکه حکمرانی پاشنه آشیل لجستیک در کشور است، خاطرنشان کرد: در دو دهه اخیر کشورهای پیشرفته توجه ویژه‌ای بر توسعه لجستیک داشته‌اند؛ به‌نحوی که به اذعان بانک جهانی، در سال‌های اخیر، بهبود و ارتقای عملکرد لجستیک به‌عنوان یکی از محورهای مهم توسعه کشورها مطرح شده است.

مجتبی سلیمانی با بیان اینکه ضعف لجستیک در بخش کشاورزی بیشتر است، تأکید کرد: لجستیک باید مسیر نجات بنگاه‌های اقتصادی ایرانی و محور توسعه باشد.

همچنین مجید یونسی، مشاور شرکت «کاین سامانه» به ارائه گزارشی از استقرار چرخه مدیریت بهره‌وری در حوزه احداث و چگونگی تدوین «سند راهبردی بهره‌وری» پرداخت و گفت: در تدوین این سند از ابتکارات بهره‌وری بهره‌ گرفته شده است. به این صورت که ابزار، تکنیک، روش فعالیت یا مدل به «4 p» طبقه‌بندی شده است؛ پروژه (project)، فرایند (process)، کارکنان (people) و سیاست‌ها (policy).

در ادامه محمد رفیعی، مدیرعامل شرکت پیشگامان آسیا نیز با اشاره به نقش مؤثر فناوری در بهره‌وری حوزه حمل‌ونقل، گفت: یکی از چالش‌های مهم در این حوزه نحوه استفاده از ظرفیت خالی ناوگان در لجستیک است. برای نمونه، کامیونی از یک شهر بارگیری می‌کند، اما در مقصد بعد از تخلیه بار، زمان برگشت خالی برمی‌گردد که می‌توان با استفاده از فناوری‌های این حوزه از این ظرفیت بهره برد.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها هیچ تأثیری در حوزه حمل‌ونقل ندارد، بیان کرد: به‌دلیل سوءمدیریت و عدم سیاستگذاری، در استفاده درست ابزارهای لازم دچار ضعف هستیم. در حالی که ایران از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای قرار گرفته است که از پتانسیل بالایی در ترانزیت برخوردار است که علاوه بر استفاده بهینه از ناوگان حمل‌ونقل، درآمدهای ارزی بسیاری برای کشور خواهد داشت.        

شایان ذکر است، مشروح این میزگرد در شماره 28 ماهنامه «بهره‌وری ملی» منتشر خواهد شد.

تصاویر
  • میزگرد «بهره‌وری در حمل‌ونقل» برگزار شد
  • میزگرد «بهره‌وری در حمل‌ونقل» برگزار شد
  • میزگرد «بهره‌وری در حمل‌ونقل» برگزار شد
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: