X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
میزگرد «بهره‌وری در آموزش و پرورش» برگزار شد
دوشنبه 30 خرداد 1401
141
کد خبر: 3015
آدرس کوتاه

 میزگرد «بهره‌وری در آموزش و پرورش» برگزار شد

رویداد تخصصی «بهره‌وری در آموزش و پرورش» با حضور میرسامان پیشوائی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران و محسن حاجی میرزایی، وزیر سابق آموزش و پرورش و جمعی از صاحبنظران و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

در ابتدای این نشست میر سامان پیشوائی ضمن بیان اینکه نظام تعلیم و تربیت، قلب تمدن‌سازی نظام است، با اذعان بر اینکه برخلاف تمدن غرب که معتقد است، «اقتصاد» مرکز نظام توسعه است، معتقدیم مرکز حرکت به سمت تعالی و پیشرفت، نظام تعلیم و تربیت است، گفت: یکی از رویکردهای سازمان ملی بهره‌وری ایران، حرکت ملی بهره‌وری است که یکی از اجزای این شبکه، مدارس هستند، چراکه بهره‌وری شالوده و مبنای فرهنگی دارد و آموزش و پرورش می‌تواند نقش کلیدی در این زمینه ایفا کند.

محسن حاجی‌ میرزایی نیز با تأکید بر اینکه یکی از شاخص‌های توانمندی در حکمرانی، توانایی حل پایدار مسائل است، خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور توان صورت‌بندی مسائل به‌ شکل علمی، سنجیده و دقیق وجود ندارد. به بیانی از ناکامی‌ها رمزگشایی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه نسبت بهره‌وری و آموزش و پرورش وسیع و گسترده است، بیان کرد: بهره‌وری بحث فرهنگی و آموختنی است، بنابراین انجام هر اقدام بنیادی و ریشه‌ای باید از آموزش و پرورش آغاز شود.

رئیس اسبق سازمان ملی بهره‌وری ایران، با بیان اینکه آموزش و پرورش باید بین اجزای خود، هم‌افزایی داشته باشد، تصریح کرد: آموزش و پرورش موضوع و اولویت هیچ یک از بخش‌ها نیست. در واقع، هیچ دستگاهی برای حل مشکلات پیرامون، تقاضای خود را در سبد این وزارتخانه قرار نمی‌دهد.

همچنین مرضیه مسگرزاده، مدیرکل سابق دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بیش از آنکه عارضه در طراحی باشد در جاری‌سازی آنهاست، عنوان کرد: یکی از مشکلات جدی در کشور و از جمله آموزش و پرورش عدم اجرای کامل طرح و برنامه‌های تدوین شده است، چراکه در کشور با یک پدیده‌ای به نام «نوآغازگری» مواجه هستیم. یعنی دوره‌های مدیریتی قوام و ثبات لازم برای اجرای طرح‌ها را ندارند و اجرای برنامه‌ها قائم بر افراد شده است. بنابراین با وجود این مسئله نمی‌توان انتظار داشت که بهره‌وری محقق شود.

در ادامه این نشست سیدمصطفی احمدزاده، رئیس پژوهشکده اسلام تمدنی، درباره مدرسه «طیب» توضیحاتی ارائه و نقشه راه این مدرسه و ویژگی‌های آن را تشریح کرد.

همچنین دکتر ممیز، رئیس هسته پژوهشی توسعه هوشمند افراد و سازمان‌های دانشگاه تهران به تبیین طرح «مدارس بهره‌ور» پرداخت و درباره باشگاه تعالی و همیاران بهره‌وری گزارشی ارائه کرد.

شایان ذکر است، مشروح این میزگرد در شماره 27 ماهنامه «بهره‌وری ملی» منتشر خواهد شد.

تصاویر
  • میزگرد «بهره‌وری در آموزش و پرورش» برگزار شد
  • میزگرد «بهره‌وری در آموزش و پرورش» برگزار شد
  • میزگرد «بهره‌وری در آموزش و پرورش» برگزار شد
  • میزگرد «بهره‌وری در آموزش و پرورش» برگزار شد
  • میزگرد «بهره‌وری در آموزش و پرورش» برگزار شد
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: