X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
افزایش بهره‌وری راه رشد  اقتصاد  کشور  است
جمعه 06 خرداد 1401
91
کد خبر: 2979
آدرس کوتاه
رئیس‌جمهور در نشست شورای اداری استان تهران عنوان کرد:

 افزایش بهره‌وری راه رشد اقتصاد کشور است

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست شورای اداری استان تهران که روز پنجشنبه در محل وزارت کشور برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت امام صادق(ع) و گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر، گفت: همراهی مردم سرمایه بزرگی است و باید به این سرمایه ارج نهاده شود و ارزش نهادن در این است که مشکلات مردم را حل کنیم تا مسائل برطرف شود.

وی با بیان اینکه کار ما در حوزه اصلاحات اقتصادی شروع شده است، خاطرنشان کرد: حتما گام‌های بلندی باید در این زمینه برداریم. البته در جلسه‌ای گفتم که دولت راه سختی در پیش دارد، برخی رسانه‌های خارجی و بعضاً داخلی آنچنان به این نکته عنایت نکردند. راهی که در پیش داریم، همکاری همگان را می‌طلبد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی کشور حتمی است، گفت: این کار با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی محقق می‌شود که مدیران در سراسر کشور باید برای سرمایه‌گذاری و افزایش آن تلاش کنند.

وی با بیان اینکه راه دوم رشد اقتصادی، افزایش بهره‌وری است که دولت باید به‌دنبال آن باشد، بیان کرد: سرمایه‌گذاری و بهره‌وری، دو پایه اساسی رشد اقتصادی در کشور هستند. به همکاری مردم اعتقاد و اعتماد دارم. مدیران هم باید احساس مسئولیت کنند. اگر کسی به هر دلیلی این حرف‌ها را قبول و باور ندارد، حتما جایگاه خود را جابه‌جا کند و کار اداری انجام دهد.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه دولت نمی‌تواند متوقف شود و باید کارها را پیش ببرد؛ گفت: یکی از راه‌ها، کنترل تورم و هزینه‌های دولت است، بنابراین دولت نباید پُرخرج باشد، چراکه دولت پُرخرج نمی‌تواند خود را حرکت دهد، چه رسد به مدیریت در کشور.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در بودجه سال‌جاری تلاش کردیم بر محور عدالت گام برداریم، عنوان کرد: توسعه عدالت نیازمند توجه به امر آمایش سرزمینی است و این اولین سالی است که بودجه بدون ۲۰ درصد صندوق توسعه ملی به مجلس تقدیم شده است.

وی با تأکید بر اینکه صندوق توسعه ملی برای کارهای بزرگ و رفع مشکلات اساسی کشور است، گفت: دولت‌ها همواره بر منابع این صندوق حساب باز کرده بودند، اما این دولت قصد دارد صندوق توسعه ملی برای کارهای بزرگ هزینه شود.

رئیسی در ادامه گفت:: دولت در برنامه تحولی،‌ ۳۷ محور را به‌عنوان‌ مهم‌ترین مسائل کشور مطرح کرده است و این فکر نشئت گرفته از سخنان رهبر انقلاب است و ما با هدایت و نظر ایشان دوستانی را برای این کار جمع کردیم.

برخی فقر مطلق را با زیر خط‌‌فقر اشتباه گرفتند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه فقر، فساد و تبعیض،زیبنده نظام اسلامی نیست، تصریح کرد: برنامه‌ای که دولت در حال انجام آن است، می‌تواند فقر مطلق را ریشه‌کن کند. البته من پیش از این هم جمله‌ای در این زمینه گفتم که برخی فقر مطلق را با زیر خط‌‌فقر اشتباه گرفتند و منظور دیگری برداشت کردند. ما از ریشه‌کن‌کردن فقر مطلق می‌گوییم تا این امر انجام شود و بعد از آن، نوبت به زیر خط‌فقر برسد.

وی گفت: مبارزه با فقر، تبعیض و فساد مورد تأکید دولت است و در راستای آن، نظام بانکی و پولی کشور نیازمند اصلاح است و اگر این نظام اصلاح نشود کار پیش نمی‌رود. البته در شرکت‌های دانش‌بنیان، دانش باید در کنار تولید و توانایی قرار گیرد. اگر دانایی ضمیمه توانایی شود، می‌تواند در کشور نیز گره‌گشایی کند.

تصاویر
  • افزایش بهره‌وری راه رشد  اقتصاد  کشور  است
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: