X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
 مردم از بهره‌وری در حوزه غذا حمایت کنند
یکشنبه 01 خرداد 1401
139
کد خبر: 2961
آدرس کوتاه
وزیر جهاد کشاورزی در همایش «ملی بهره‌وری ایران» مطرح کرد:

  مردم از بهره‌وری در حوزه غذا حمایت کنند

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اهمیت امنیت غذایی کمتر از امنیت نظامی نیست و حتی در برخی موارد اهمیت بیشتری نیز دارد، گفت: شرایط امروز دنیا، امنیت غذایی جهان را به چالش کشیده است، بنابراین یکی از مؤلفه‌های مهم اقتدار ملی، اقتدار غذایی است.

سید جواد ساداتی‌نژاد امروز در همایش ملی بهره‌وری با تأکید بر اینکه مسئله امنیت غذایی در دنیا به یک چالش و نگرانی برای دولت‌ها تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: تأمین غذا موضوع حساسی است که در کشاورزی می‌توان به اهمیت آن پی برد. به همین دلیل، در حوزه کشاورزی به تحول اساسی و بنیادی نیاز داریم.

وی افزود: امروز حرکت به سمت بهره‌وری در حوزه غذا برای ما یک ضرورت است، چراکه ضرورت بهره‌وری در کشور غیرقابل اجتناب است و فقط یک وظیفه سازمانی نیست و راهی جز بهره‌وری نداریم.

وی با بیان اینکه وقتی می‌خواهیم مصداقی از عدم بهره‌وری در کشور بیان کنیم، به سراغ حوزه کشاورزی می‌رویم، افزود: براساس آمارها، در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی، رشد بخش کشاورزی قابل‌قبول بوده است، اگرچه ضروری است در این بخش به موضوع بهره‌وری به‌طور جدی پرداخته شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه باید کار بزرگی در حوزه کشاورزی انجام دهیم، ادامه داد: خوشبختانه ما سند بهره‌وری را داریم که سال گذشته در دولت تصویب شده و در آنجا عوامل اصلی، عوامل بازدارنده و اقدام‌هایی که باید انجام دهیم، مشخص است.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی، اولین دستگاهی بود که در ۱۹ بند، آیین‌نامه  تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه کشاورزی را تصویب کرد که در ماده 18 آن بهره‌وری با شاخص‌های ارزیابی تحت نظارت سازمان ملی بهره‌وری ذکر شده است، عنوان کرد: با اصلاح توزیع یارانه‌ها در حوزه ارز ترجیحی قطعاً بهره‌وری در حوزه کشاورزی افزایش پیدا می‌کند و انگیزه کشاورز برای کاشت، بیشتر می‌شود، بنابراین انتظار این است که مردم از بهره‌وری در حوزه غذا حمایت کنند و مصرف کننده و تولیدکننده کنار هم  قرار بگیرند، چراکه این همراهی لازمه تولید است.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه امسال دو میلیون هکتار کشت گندم از طریق کشت قراردادی انجام خواهد شد، گفت: ضایعات حوزه کشاورزی با بهره‌وری در این حوزه به‌طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و باعث تولید ثروت می‌شود که این مهم با تلاش نخبگان کشور، دانشگاه‌ها و مؤسسه تحقیقاتی حوزه کشاورزی شروع شده و محقق خواهد شد.

تصاویر
  •  مردم از بهره‌وری در حوزه غذا حمایت کنند
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: