X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
بهره‌وری به مطالبه ملی تبدیل شود
چهارشنبه 11 اسفند 1400
145
کد خبر: 2837
آدرس کوتاه
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در جلسه هم‌اندیشی با شورای انجمن‌های علمی کشور:

 بهره‌وری به مطالبه ملی تبدیل شود

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در جلسه هم‌اندیشی با انجمن‌های علمی کشور، با بیان اینکه باید از اهرم سرمایه نخبه برای پیشرفت کشور استفاده شود، گفت: سازمان در حوزه شبکه‌سازی‌ برنامه‌های جدی را در دستورکار خود دارد، درواقع یکی از برنامه‌های بلندمدت سازمان است.

میرسامان پیشوایی با تاکید بر لزوم و اهمیت شبکه‌سازی در سازمان ملی بهره‌وری ایران، افزود: این سازمان متولی امر بهره‌وری در حوزه سیاستگذاری و تنظیم‌گری در کشور است، بنابراین مشارکت و همراهی نخبگان و ذی‌نفعان کمک می‌کند سازمان به‌درستی در ریل قرار گیرد. باید یک اکوسیستم بهره‌وری قوی و بلوغ یافته شکل گیرد. بنابراین ضروری است بستری فراهم شود تا «تخریب خلاق» اتفاق بیفتد.

وی در این باره توضیح داد: زمانی که بهره‌وری به مطالبه ملی تبدیل شود، در صورت وجود نابهره‌وری در بخش‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی، فشار نخبگان و ذی‌نفعان منجر به «تخریب خلاق» خواهد شد. یعنی بخش‌ها و سیستم‌های نابهره‌ور تخریب می‌شوند و به جای آن با استفاده از نوآوری و خلاقیت، سیستم بهره‌ور جایگزین می‌شود. مانند ورود تاکسی اینترنتی در حمل‌ونقل شهری.

دکتر پیشوایی ضمن اعلام آمادگی سازمان برای ورود چهره‌های جدید به اکوسیستم بهره‌وری و نقش‌آفرینی آنها در این زیست‌بوم، تصریح کرد: شعار سازمان حرکت به سمت بهره‌وری مبتنی بر مردم‌سپاری و نخبه‌سپاری است. بنابراین در نظر است در قالب برنامه‌های ترویجی و در حوزه نوآوری با انجمن‌های مختلف همکاری مشترک شکل گیرد تا بهره‌وری به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، سازمان تمام تلاش خود را کرد که امسال اطلاعات و داده‌های حوزه بهره‌وری به‌صورت شفاف در قالب سامانه «آینه بهره‌وری ملی» در اختیار عموم قرار گیرد. در واقع دیوارهای سازمان شیشه‌ای شده است و نخبگان و ذی‌نفعان می‌توانند آمار و اطلاعات را مشاهده و  انتقاد و پیشنهادهای خود را برای بهبود ارائه کنند.

وی ضمن بیان اینکه بهره‌وری چتر بزرگی است، با اشاره به فلسفه وجودی شبکه ملی بهره‌وری ایران، عنوان کرد: این شبکه با هدف حرکت ملی بهره‌وری توسط مردم و نخبگان ایجاد شده است و نگاه دولتی و حاکمیتی ندارد و کاملا مردمی است. به این منظور  مشاوران حوزه بهره‌وری را آموزش می‌دهیم.

حسین مهریان اصفهانی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن مهندسی بهره‌وری صنعت برق ایران‌ نیز با تشریح فعالیت‌ها و موفقیت‌های این انجمن در حوزه بهره‌وری صنعت برق، گفت: برای اینکه بهره‌وری به حرکت ملی تبدیل شود، باید تمام سیستم‌های تئوری، انگیزه‌ها، افکار مردمی و دانشی عملیاتی شوند.

وی با بیان اینکه سیستم بهره‌وری آموزش عام ندارد، عنوان کرد: ضروری است سازمان ملی بهره‌وری ایران در انتخاب و جذب نمایندگان بهره‌وری سازمان‌‌های دولتی به‌ویژه دستگاه‌های اجرایی دقت لازم را داشته باشد. از طرفی آموزش‌ها شناسنامه‌دار شده و برحسب تعیین معیار صورت گیرد.

در ادامه سید کمال طبائیان، عضو هیئت‌مدیره شورای انجمن مدیریت فناوری ایران با بیان اینکه کشور دچار یکسری نابهره‌وری‌های دستگاهی است، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما  این است که دستگاه‌ها از امکانات یکدیگر استفاده نمی‌کنند که این موضوع ریشه فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی دارد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر مردمی بودن مسئولان و مدیران ارشد کشور، بیان کرد: مسئولان باید رهبر انقلاب را الگوی خود قرار دهند. ایشان با وجود دغدغه‌هایی که دارند به‌صورت مستمر با اقشار مختلف نشست‌هایی برگزار می‌کنند.    

طبائیان گفت: یکی از مسائلی که کشور طی این سال‌ها از آن متضرر شده، جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های اجرایی است و باید بستر تضارب‌آ‌را فراهم شود.

همچنین سید علیرضا شجاعی‌، دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران، گفت: سازمان ملی بهره‌وری به‌عنوان یک دستگاه حاکمیتی می‌تواند ظرفیت، امکانات و ویژگی‌های سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف را شناسایی و به اشتراک بگذارد تا سازمان‌ها از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند. 

وی با بیان اینکه شایسته است در روز ملی بهره‌وری، برترین تشکل‌های علمی فعال در این حوزه، معرفی شوند، پیشنهاد کرد که اصطلاح «ناب‌سازی» جایگزین  واژه «بهره‌وری» شود.

‌ابوالفضل میرزازاده، رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی نیز به توسعه شبکه‌سازی تاکید کرد و گفت: برای دست یافتن به این مهم باید برنامه راهبردی و عملیاتی و شاخص‌های سازمان ملی بهره‌وری ایران در خصوص شبکه‌سازی شناسایی شود تا نقش انجمن‌ها در قالب این شاخص‌ها نمود بیشتری بیابد.

در پایان این جلسه علی بزرگی، از اعضای انجمن لجستیک با تاکید بر اینکه برای شکل‌گیری همکاری بهتر ضروری است انجمن‌ها ابتدا از نظر ساختار و در مرحله بعد از لحاظ سازمانی و صنعتی تقسیم‌بندی شوند، گفت: اگر اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی بهره‌وری ایران و حرکت‌هایی که توسط آن صورت می‌گیرد، در اختیار انجمن‌ها قرار داده شود، انجمن‌ها می‌توانند در حوزه آموزش، اطلاع‌رسانی و پژوهش، گفتمان سازمان را در شاخه‌های دیگر ترویج دهند. همچنین می‌توان کارکردهای انجمن‌ها را به کارکردهایی که جامعه از سازمان توقع دارد، پیوند کرد.

تصاویر
  • بهره‌وری به مطالبه ملی تبدیل شود
  • بهره‌وری به مطالبه ملی تبدیل شود
  • بهره‌وری به مطالبه ملی تبدیل شود
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: