X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
دوشنبه 25 خرداد 1394
416
کد خبر: 281
آدرس کوتاه

 تشریح و تبیین «حساب های اقماری آب»

در نشست كارشناسی «حساب های اقماری آب» به میزبانی سازمان ملی بهره وری ایران ، مفاهیم، جداول و نماگرهای حساب آب تشریح شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، در ابتدای این نشست كارشناسی كه روز دوشنبه ـ 25 خردادماه 1394- در سالن یاران بهشتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور و با حضور كارشناسان مرتبط از دستگاه های اجرایی كشور برگزار شد، معاون پایش، نظارت و ارزیابی سازمان ملی بهره وری ایران گفت: كشور با وضعیت بحرانی در حوزه آب روبرو است و به صورت جدی نیازمند ارتقای بهره وری آب با توجه شرایط مصرف موجود هستیم. از سوی دیگر، آب به صورت چندعاملی در كشور اثرگذار است و هیچ فعالیت اقتصادی وجود ندارد كه بتوان آن را بدون آب در نظر گرفت. هر چند نمی توان منكر  نقش آن بر اجتماع و حتی فرهنگ شد.
بهزاد محمودی افزود: بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت نیرو، از ابتدای مهر سال 1393 تا 24 خردادماه سال جاری، متوسط بارندگی در كشور 183 میلیمتر بوده است كه این آمار نسبت به دوره مشابه درازمدت 20 درصد و نسبت به دوره مشابه سال گذشته 14 درصد كاهش داشته است.
وی تصریح كرد: بر این اساس در این دوره زمانی فقط  301.5 میلیارد مكعب منابع آبی از بارندگی ها داشتیم. شاید این میزان عدد قابل توجهی به شمار آید، اما با توجه به میزان تبخیر در كشور كه سه برابر متوسط جهانی است و تغییرات و تنوع اقلیمی در كشور كه 75 درصد از بارندگی ها در 25 درصد پهنه جغرافیایی می بارد، این نشان می دهد كشور علاوه بر كاهش بارندگی از توزیع ناهمگون بارندگی ها نیز رنج می برد.
معاون سازمان ملی بهره وری ایران با بیان این كه كارگروه بهره وری آب با همراهی بخش دانشگاهی و علمی كشور و هم چنین حضور وزارتخانه های نیرو و جهاد كشاورزی در این سازمان مشغول فعالیت است، تصریح كرد: موضوع بهره وری در مصرف، انتقال و توزیع آب بسیار مهم است و برگزاری نشست «حساب های اقماری آب» در همین راستا صورت گرفته است.

حساب های محیط زیستی ـ اقتصادی آب چیست؟
در ادامه این نشست، ابوالفضل خاوری نژاد عضو شورای راهبری سازمان ملی بهره وری ایران به ارائه خود با موضوع «مدخلی بر حساب های محیط زیستی ـ اقتصادی آب (حساب های اقماری آب) پرداخت.
وی در ابتدا علل ضرورت توجه به حساب های اقماری آب را تشریح كرد و گفت: نابودی جنگل ها، خشك شدن تالاب ها و دریاچه ها و پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی در كنار آلودگی هوا، آب و خاك و افزایش بیماری ها و جاری شدن سیل از عواملی است كه ضرورت توجه به حساب های اقماری آب را عیان می سازد.
مشاور سازمان ملی بهره وری ایران ادامه داد: از این رو تا زمانی كه عوامل مذكور و اثرات آنها اندازه گیری نشود و در قالب  شاخص های كمی بیان نشود، جدی بودن این موضوع به ویژه از جانب تصمیم سازان و تصمیم گیران به خوبی درك نخواهد شد، چنانچه حساب های اقماری آب ارتباط تنگاتنگی با مفهوم توسعه پایدار دارد.

پیش نیازهای تهیه حساب آب
خاوری نژاد درباره پیش نیازهای تهیه حساب آب گفت: همكاری بین تولیدكنندگان و كاربران اصلی حساب آب شامل بخش های مختلف دولت،  موسسات غیردولتی، حمایت در سطوح بالا، اجرای طرح آزمایشی و اجرا به صورت مرحله ای بر اساس اولویت های كشور از پیش نیازهای تهیه حساب آب محسوب می شود.
وی در ادامه با برشمردن كشورهایی كه از حساب آب برخوردارند، در تعریف آن گفت: حساب آب شامل اندازه گیری نظام مند اقلام جریانی و موجودی آبهای سطحی و زیرزمینی بر حسب مقدار، ارزش و كیفیت است.
مشاور سازمان ملی بهره وری ایران در ادامه به كاربردهای حساب آب اشاره كرد و افزود: با تهیه حساب آب می توان نماگرهایی را برای ارزیابی و تحلیل وضعیت و تحولات حوزه آب در زمینه های "اهداف، مقاصد و محك های دولت"، "پیشران ها، فشار، وضعیت، اثر و پاسخ" و "ستانده ها و دستاوردها" استخراج كرد.
وی با برشمردن ویژگی نماگرها، به بیان چگونگی رابطه كاربران، نماگرها و حساب ها پرداخت و پس از آن درباره مفاهیم اساسی در حساب آب به تبادل میان فضای اقتصاد و محیط زیست اشاره كرد .

مفاهیم اساسی حساب های آب
بیان مفاهیم اساسی در حساب آب از جمله انباره و روانه، چرخه آب در محیط زیست و چرخه آب در محیط زیست و اقتصاد از دیگر موضوعاتی بود كه از سوی خاوری نژاد در این نشست مطرح شد.
وی جدول عرضه ـ مصرف و ترازنامه آب را از دیگر موضوعات مرتبط با بهره وری آب دانست و در ادامه برخی نماگرهای حساب آب از جمله دسترسی آب، شدت و بهره وری آب، امكان افزایش عرضه آب و هزینه و قیمت عرضه آب و خدمات تصفیه پساب را تشریح كرد.
در پایان این نشست، حاضران پرسش های خود را در مطرح كردند كه پاسخ های لازم به آنها ارائه شد.

فایل های مرتبط:
مدخلی بر حسابهای محیط زیستی - اقتصادی آب (فایل PDF، حجم 980KB)

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: