برگزاری نخستین جلسه کارگروه سیاست‌گذاری و تدوین مفاد بهره‌وری
تاریخ: ﺳﻪشنبه 25 آبان 1400
تعداد بازدید: 98
کد خبر: 2701

 برگزاری نخستین جلسه کارگروه سیاست‌گذاری و تدوین مفاد بهره‌وری

نخستین جلسه کارگروه سیاست‌گذاری و تدوین مفاد بهره‌وری با حضور معاون راهبری بهره‌وری سازمان ملی بهره‌وری ایران، کارشناسان این معاونت و مشاوران سازمان روز سه‌شنبه، 25 آبان برگزار شد.

معاون راهبری بهره‌وری، در این نشست با تشریح عملکرد سازمان ملی بهره‌وری ایران در سال گذشته، گفت: این کارگروه به‌منظور تبادل‌نظر با کارشناسان این حوزه در معاونت سازمان و همچنین کارشناسان خارج از سازمان، تشکیل شده است و تلاش می‌کند با مرور فعالیت‌های انجام شده توسط این معاونت در حوزه راهبرد بهره‌وری، به بررسی موارد موثر بر بهره‌وری در حوزه قانون‌گذاری بپردازد.

بهروز محمودی تصریح کرد: ضروری است روند طی شده، از دو منظر «اقدام‌های بهره‌وری» و «بهره‌وری اقدام‌ها» مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد و از آن در برنامه‌ریزی‌های راهبردی آتی سازمان استفاده شود.

وی ضمن تاکید بر لزوم توجه ویژه به ساختارسازی در نهادها و با ارائه گزارش عملکرد از سیاست‌گذاری بهره‌وری در معاونت راهبردی، بیان کرد: هدف این سازمان ارتقای بهره‌وری در دستگاه‌های اجرایی کشور است و تاکنون در این حوزه دستاوردهایی از جمله آماده‌سازی ارزیابی سال 1400، توسعه مدل ارزیابی و سنجش بهره‌وری، سنجش بهره‌وری شرکت‌های دولتی و طراحی و توسعه مدل برآورد موجودی سرمایه شرکت‌های دولتی داشته‌ایم و به‌منظور سیاست‌گذاری در برنامه هفتم توسعه، رشد بهره‌وری در اقتصاد ایران را موردتوجه قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: برای دستیابی به این هدف، اقدام‌هایی مانند نهادینه‌سازی رویکرد تصمیم‌گیری مسئله‌محور در نظام حکمرانی کشور، مولدسازی و افزایش بهره‌وری دارایی‌های دولت، تحول و بازآرایی ساختار صنایع کشور و ارتقای کارایی بازارها، به‌ویژه بازار نیروی کار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های ارتقای بهره‌وری صورت گرفته است.

همچنین در ادامه این نشست اسفندیار جهانگرد با بیان اینکه ایران در آینده با بسته‌شدن پنجره جمعیتی روبه‌رو است، بر لزوم توجه سیاست‌گذار به این مسئله در برنامه هفتم قانون توسعه از حیث بهره‌وری تاکید کرد.

این عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: همچنین ضروری است سازمان ملی بهره‌وری ایران مواردی همچون تاثیر منفی افزایش قیمت‌ها یا خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها بر بهره‌وری را به سیاستگذار گوشزد کند.

همچنین علیرضا امینی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز با بیان اینکه در یک سال گذشته و به‌دنبال تبعات ناشی از ویروس کرونا بر اقتصاد ایران، حدود یک میلیون فرصت شغلی از دست رفته است، بر لزوم توجه به بنگاه‌های کوچک تعطیل شده‌ای که سرمایه‌گذاری بهره‌وری برای آنها انجام شده بود و فعال‌سازی مجدد این بنگاه‌ها تاکید کرد.

وی بیان کرد: لازم است اقدام‌هایی را شکل دهیم که منجر به بهره‌وری در دستگاه‌های اجرایی شود.

امینی در ادامه صحبت‌های خود، لزوم اعمال مدیریت بهتر بر اقتصاد کلان کشور، ایجاد رقابت‌پذیری در بهره‌وری میان دستگاه‌ها، و تلاش برای بالا بردن تولید و به دنبال آن بالا بردن بهره وری، را مورد تاکید قرارد داد.

مشاوران سازمان و کارشناسان حوزه معاونت راهبری دربخش دیگر این نشست به تبادل‌نظر در زمینه لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه بهره‌وری میان آحاد مردم، آسیب‌شناسی حرکت‌های انجام شده در مورد ترویج بهره‌وری، اصلاح جایگاه سازمان ملی بهره‌وری ایران در سیستم بوروکراسی کشور، در نظر داشتن افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور و توجه به جایگاه بهره‌وری در بودجه سال 1401 پرداختند.

 

 

 

 

 

 

تصاویر
  • برگزاری نخستین جلسه کارگروه سیاست‌گذاری و تدوین مفاد بهره‌وری
  • برگزاری نخستین جلسه کارگروه سیاست‌گذاری و تدوین مفاد بهره‌وری
  • برگزاری نخستین جلسه کارگروه سیاست‌گذاری و تدوین مفاد بهره‌وری
  • برگزاری نخستین جلسه کارگروه سیاست‌گذاری و تدوین مفاد بهره‌وری
اشتراک گذاری
New Comment

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

طراحی سایت