X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
شنبه 04 بهمن 1393
851
کد خبر: 211
آدرس کوتاه

 راه برون رفت از مشكلات كشور بهره وری سبز است

معاون رئیس جمهور و رنیس سازمان  حفاظت محیط زیست كشور، صبح امروز شنبه ـ چهارم بهمن ماه ـ در همایش ملی بهره وری ایران كه با حضور جمعی از مقامات و مسئولان عالی رتبه كشور، اساتید دانشگاه، فعالان و صاحبنظران حوزه بهره وری كشور برگزار شد، گفت: بخش مهمی از سهم بهره وری در توسعه را باید  از بهره وری در منابع كسب كنیم این امر با همكاری مردم، نخبگان، كارشناسان و راهبری سازمان هایی همچون سازمان ملی بهره وری ایران ممكن است.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، معصومه ابتكار راه برون رفت از مشكلات كشور را بهره وری سبز عنوان كرد و گفت: وفور منابع به تنهایی برای توسعه كافی نیست و گاه با برنامه ریزی صحیح می توان مشكلات را علی رغم شرایط سخت، برطرف كرد.
وی با اشاره به اینكه امروزه پس از صلح و امنیت و نگرانی از گسترش افراطی گری، مهم ترین نگرانی جهانی تهدیدات زیست محیطی است كه مستقیما معیشت، توسعه و سلامت جوامع را هدف قرارمی دهد. افزود: آسیب های وارد شده به محیط زیست؛ اقتصاد، تولید، كشاورزی و توسعه را تحت تاثیر قرار می دهد.
معاون رییس جمهور با اشاره به سخنرانی اخیر رییس جمهور آمریكا مبنی بر آنكه بزرگترین تهدید را برای آمریكا تغییرات آب و هوایی دانست، افزود: متاسفانه ایران در مقایسه با دیگر كشورها بیشتر در معرض این آسیب قرار دارد به طوری كه اكنون نشانه های این موضوع را پشت سر گذاشته و وارد بحران شده ایم.
وی با اشاره به بحران محیط زیست در ایران گفت: دریاچه ارومیه بیدار باشی بود كه این واقعیت تلخ را به همه هشدار داد.
دكتر ابتكار در خصوص وضعیت سفره های آب زیرزمینی نیز گفت: سفره های آب زیرزمینی ذخایر استراتژیك هستند كه تا 20 درصد می شود از آنها برداشت كرد و در برخی كشورها و شرایط محدود نیز برداشت از آن تا 40 درصد اجازه داده شده اما متاسفانه در كشور ما، 85 درصد از منابع آب های زیرزمینی برداشت شده است.
وی ادامه داد: برخی تصورهای نادرست موجب شد كه برای رشد اقتصادی می توانیم از منابع برداشت بی رویه كنیم در صورتی كه ظرفیت زیستی محدود است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبیعت برای آنكه ذخایر طبیعی خود را بازسازی كند باید به ازای هرچه برداشت می كنیم قدرت خودپالایی و بازسازی داشته باشد  اما طبیعت قدرت خودپالایی محدودی دارد.
وی گفت: فشار روی خاك، مرتع و برداشت بی رویه از منابع آب و همچنین آلودگی بی رویه آب های زیرزمینی و هوای شهرها بسیار زیاد است و نمی توانیم با این روند ادامه بدهیم. همان میزانی كه برای رشد اقتصادی تلاش می كنیم باید برای بازسازی منابع طبیعی نیز تلاش نماییم.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به روند رو به زوال تنوع جانوری و حیاتی كشور گفت: تمام شاخص ها نشان می دهد در بحث بهره وری، منابع باید به دنبال بهره وری سبز باشیم.
وی با تاكید بر نقش مردم، سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی و جنبش های اجتماعی در تعریف حكمروایی جدید بر لزوم جنبش همگانی در حفاظت از محیط زیست تاكید كرد و گفت: عامل پیش برنده نهادینه شدن بهره وری سبز را باید در جامعه و نزد مردم جست.
ابتكار افزود: میزان مصرف انرژی در ایران پنج برابر كشورهایی است كه به لحاظ شاخص توسعه انسانی اقتصادی در رتبه های بالا قرار دارند و در عین حال از نظر حفظ محیط زیست هم در مقام بالایی هستند.
وی تاكید كرد: وقتی صحبت از برنامه ریزی می كنیم نمی توانیم نسل های آتی را فراموش كنیم و به نقطه ای برسیم كه منابع طبیعی كشور قابل تجدید نباشد. تامین حقوق نسل های آینده در برنامه ریزی ها باید در نظر گرفته شود كه این مهم با بهره وری سبز قابل وصول است.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: رویكرد دولت تدبیر و امید در اقتصاد مبتنی بر حمایت و حفاظت از محیط زیست است و هم اكنون 35 میلیون نفر در مناطق شهری كشور از هوای بهتری نسبت به گذشته برخوردار شده اند اما راه طولانی برای حل معضلاتی چون آلودگی هوا در پیش داریم.
وی با اشاره به رویكرد دولت یازدهم  بر نگرش اقتصاد سبز و محیط زیست گفت: رشد اقتصادی و ارزش افزوده باید با توجه به ملاحظات زیست محیطی و ظرفیت زیستی كشور باشد.
ابتكار در پایان تاكید كرد: ناچاریم كه توجه به بهره وری و مولفه بهره وری سبز را به عنوان محور كار خود قرار دهیم. بخش مهمی از 5/2 درصدی سهم بهره وری در توسعه را باید از بهره وری در منابع كسب كنیم این هر دو با همكاری مردم، نخبگان، كارشناسان و راهبری سازمانهایی همچون سازمان ملی بهره وری ایران ممكن است.

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: