X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
شنبه 04 بهمن 1393
611
کد خبر: 209
آدرس کوتاه

 فرهنگ و اخلاق نقش بسزایی در ارتقای بهره وری دارد

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران و دبیر همایش ملی بهره وری ایران كه صبح امروز ـ چهارم بهمن ماه ـ با حضور دكتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رنیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، دكتر معصومه ابتكار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مسئولان، فعالان و صاحبنظران بهره وری كشور برگزار شد، تصریح كرد: فرهنگ و اخلاق نقش بسزایی در ارتقای بهره وری دارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، دكتر رویا طباطبایی یزدی ، بهره وری را در ساده ترین تعریف خود نسبت ستانده به داده بر شمرد و گفت: هر چه حاصل این كسر افزایش یابد، بهره وری ارتقا می یابد.
وی در ادامه بهره وری را تابعی از عواملی چون رقابت پذیری در سطح كلان و در سطح بنگاه های اقتصادی، نوآوری، كارآفرینی، دانش بنیانی و تحقیق و توسعه دانست و تاكید كرد: فرهنگ و اخلاق از جمله اخلاق حرفه ای نقش بسزایی در ارتقای بهره وری دارد.

برای رشد كشور باید آینده پژوهی كرد
به گفته رئیس سازمان ملی بهره وری ایران، آینده پژوهی از دیگر عوامل موثر در این زمینه است، این كه ببینیم آینده جهان به كدام سمت می رود و اگر نسبت به آینده صنایع پیش‌بینی درستی صورت نگیرد مطمئنا نمی‌توانیم به بهره‌وری صحیح و مورد انتظار دست یابیم.
وی بر اهمیت بهره وری و حفظ محیط زیست در این زمینه تاكید و گفت: در واقع بهره وری سبز و حفظ محیط زیست همان رشد و توسعه است.
دكتر رویا طباطبایی یزدی با بیان این كه در تمام سطوح به بهره وری نیازمندیم، تصریح كرد: باید ارتقای بهره وری در تك تك افراد جامعه، خانواده ها، سازمان ها و دستگاه های اجرایی، بنگاه های اقتصادی و در كل كشور دنبال شود كه كاستی در هر یك از این سطوح موجب كندی و در مواقعی عدم رسیدن به اهداف مدنظر خواهد شد.

ارتقای بهره وری، چراغ راه آینده كشور
وی در ادامه این همایش افزود: برخی كشورها كه دارای منابع طبیعی هستند با استفاده از نتیجه مبادله بازرگانی یعنی افزایش نسبت شاخص قیمت صادرات به شاخص قیمت واردات توانسته‌اند رشد اقتصادی خود را افزایش دهند، اما با توجه به رسیدن قیمت نفت به زیر 50 دلار و استفاده از تكنولوژی‌هایی كه به انرژی كمتری نیاز دارد، چشم انداز آینده با تكیه بر این عامل روشن نیست، اما می‌توان با استفاده از بهره‌ وری این كمبودها را جبران كرد.
به گفته رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران، اتخاذ سیاستگذاری های درست نقش مهمی در این زمینه دارد، به گونه ای كه در برخی كشورها به بنگاه های اقتصادی بهره ور تخفیف های مالیاتی ارائه می شود.
وی به نقش آمار در زمینه بهره وری اشاره و تصریح كرد: محاسبات بهره‌وری از آنجایی اهمیت دارد كه دولت‌ها می‌توانند با استفاده از این محاسبات از طریق اتخاذ سیاست های درست به رشد اقتصادی مطلوب دست یابند.
طباطبایی یزدی در ادامه اظهار داشت: آموزش و بهداشت از نظر بهره‌وری رشد سریعی ندارند اما جزو مباحث زیربنایی محسوب می‌شوند و برای رسیدن به بهره‌وری مطلوب در صنعت نیاز به نیروی انسانی آموزش ‌دیده و سالم داریم.

تاكید مقام معظم رهبری و ریاست جمهور بر ارتقای بهره وری
وی با بیان این كه اكنون فرصت برای ارتقای بهره وری فراهم است، گفت: در تمامی ابلاغیه های اخیر مقام معظم رهبری از جمله سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی، سیاست های كلی تولید ملی و اشتغال و سیاست های كلی نظام اداری بر ارتقای بهره وری تاكید شده است و رئیس جمهور و هیات وزیران نیز بر ارتقای بهره وری تاكید دارند.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران ادامه داد: برنامه جامع بهره وری كشور در كمیسیون تخصصی كمیسیون اقتصادی دولت دو هفته پیش به تصویب رسیده است و به زودی به هیات وزیران می رود تا برای ابلاغ به تصویب این هیات برسد.
وی با بیان این كه سیكل بهره وری از شرایطی هم چون شرایط بازار و تحولات تجاری و اقتصادی تاثیر می پذیرد، اظهار امیدواری كرد كه سیكل افول بهره وری در كشور پشت سرگذاشته شود تا به سمت نقطه اوج بهره وری حركت كند.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با اشاره به برنامه های این همایش تصریح كرد: سخنرانی مقامات عالی رتبه كشور از جمله معاونان محترم رئیس جمهور از برنامه های این همایش است، ضمن این كه بخشی نیز به ارائه مقالات دانشجویی اختصاص یافته چون دانشجویان آینده سازان این مرزوبوم هستند.
همایش ملی بهره وری ایران با شعار "همیشه راه بهتری وجود دارد، بهره وری همان راه بهتر است" و "با جنبش همگانی افزایش 25درصدی كارهای درست و كاهش 25 درصدی كارهای نادرست همراه شویم" در سالن غدیر سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور در حال برگزاری است.

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: