X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
چهارشنبه 24 دی 1393
374
کد خبر: 201
آدرس کوتاه

 ارتقای بهره وری بدون عزم ملی محقق نمی شود

رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران در جمع مسئولان، پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه یزد با تاكید بر این كه ارتقای بهره وری بدون عزم ملی محقق نمی شود، از سهم ناچیز بهره‌وری در رشد اقتصادی كشور انتقاد كرد و گفت: تنها نیم درصد از رشد اقتصادی از طریق بهره وری محقق شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، دكتر رویا طباطبایی یزدی در سفر یك روزه خود به یزد، روز سه شنبه 23 دی ماه جاری با هیأت رییسه دانشگاه یزد دیدار كرد و پس از آن در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده این دانشگاه حضور یافت.
وی در این مراسم گفت: در حالی كه در بسیاری از كشورهای دنیا، حداقل یك سوم از رشد اقتصادی از طریق بهره وری برآورده می شود، این میزان در طول یك دوره ۱۳ ساله در ایران حدود نیم درصد بوده است.
دكتر طباطبایی یزدی ادامه داد: در سال هایی كه میزان رشد اقتصادی ایران منفی بوده، این میزان بسیار كمتر و وضعیت نامطلوبتر بوده است كه امیدواریم به شرایط ایده آل تری در این زمینه دست پیدا كنیم.
وی با تاكید بر اینكه بهره وری به صورت ملی قابل تحقق است، خاطرنشان كرد: نتایج تحقیقات، راه های ارتقای بهره‌ وری و دیگر موضوعات مرتبط باید از پایتخت خارج شده و در سطح استان ها نیز اجرایی شود، زیرا معتقدیم بهره وری تا زمانی كه عزم ملی پشت آن نباشد، محقق نخواهد شد.
وی تصریح كرد: با تفاهم نامه ای كه با وزارت كشور در این زمینه به امضا رسانده ایم، تلاش می كنیم همه استان ها را از فعالیت های سازمان ملی بهره وری ایران مطلع كنیم و آنها را در تحقق بهره وری در بخش های مختلف، سهیم كرده و از نظرات و همكاری های آنها استفاده كنیم.
رییس سازمان ملی بهره وری ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تدوین برنامه جامع بهره وری اظهار داشت: این برنامه بر اساس ماده ۷۹ برنامه پنجم توسعه باید تدوین می شد و در همه فعالیت ها مورد استفاده قرار می گرفت كه بر این اساس كار تدوین آن اوایل سال جاری انجام و مردادماه به هیات وزیران ارسال شد.
وی تصریح كرد: اوایل هفته جاری در جلسه هیات وزیران از این طرح دفاع كردیم اما قرار شد جزییاتی به آن افزوده شود، اما در نهایت كلیات برنامه تصویب و به زودی به دستگاه های مختلف ابلاغ خواهد شد.
دكتر طباطبایی یزدی بیان كرد: در این طرح چگونگی تعامل دستگاه های مختلف و حركت آنها در مسیر بهره وری، همچنین تعاریف دقیقی از شاخص های استاندارد بهره وری مشخص شده است.
رئیس دانشگاه یزد نیز در این نشست اظهار داشت: یزد می تواند حرفهایی در زمینه بهره وری داشته باشد كه امیدواریم حضور رئیس و مدیران سازمان ملی بهره وری ایران بتواند زمینه های بهره وری در یزد را تقویت كند.
محمدصالح اولیا ادامه داد: با حضور رییس سازمان بهره وری ایران، جلساتی با مسئولان دانشگاه و روسای دانشكده ها برگزار خواهد شد و راهكارهای تعامل بیشتر با این سازمان مورد بررسی قرار خواهدگرفت.
در این مراسم همچنین از پژوهشگران برگزیده دانشگاه یزد در دو بخش هیأت علمی و دانشجویی تجلیل شد. شركت در جلسه شورای عمومی دانشكده اقتصاد، مدیریت و حسابداری و نشست با صنعتگران، كارآفرینان و متولیان فضای كسب و كار در استان از دیگر برنامه های این سفر اعلام شده است.

منبع: سایت دانشگاه یزد

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: