X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
پنجشنبه 27 آذر 1393
614
کد خبر: 189
آدرس کوتاه

 بهره وری باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

رئیس پژوهشكده مطالعات آینده دانشگاه صنعتی امیركبیر در «دومین جشنواره آثار پژوهشی برتر در حوزه بهره وری» كه روز چهارشنبه 26 آذر از سوی سازمان ملی بهره وری ایران در سالن همایشهای كتابخانه ملی برگزار شد، گفت: بهره وری در لایه های مختلف جامعه باید رسوخ كند و تبدیل به فرهنگ عمومی در كشور شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، دكتر محسن بهرامی با بیان این مطلب افزود: بهره وری با پایداری، نوآوری و توسعه در هم تنیده است و بایستی به صورت بسته جامع بدان نگاه شود.
وی با تاكید بر ضرورت تصویرسازی از آینده به برخی روندها و سناریوهای موجود در جهان اشاره كرد و ادامه داد: در حوزه های مختلف از جمله مسائل جمعیتی، محیط زیست، علم و فن آوری، اقتصاد و جهانی شدن، حكومت داری جهان آینده با فرصت ها و چالش های زیادی مواجه است كه باید با شناخت دقیق مسائل برای سناریوهای مختلف آماده بود.
این استاد دانشگاه امیركبیر با بیان این كه سیستم های بهره ور در گذشته ایران وجود داشته است، خاطرنشان كرد: برای مثال در انتخاب و نحوه ساخت سی و سه پل اصفهان هماهنگی و بهره وری بالایی دیده می شود كه باعث شده این بنا بیش از 5 سده بدون آسیب حفظ شود.
به گفته وی، نیازمند بازسازی جامعه نوآور هستیم كه در آن مدیریت دانش را اعمال كنیم.
دكتر بهرامی با طرح این موضوع كه متاسفانه بهره وری را به عنوان یك ارزش مشترك نمیشناسیم، تاكید كرد كه باید به بهره وری به عنوان یك ارزش اجتماعی و فكری نگاه كنیم و به كمك تولیدات آموزشی در سطوح مختلف، بهره وری را در جامعه نهادینه و عمومی كنیم.
وی ایجاد رقابت را یكی از عوامل ارتقای بهره وری دانست و با تاكید بر نقش محوری دانش برای ایجاد مزیت رقابتی افزود: امروزه صاحب نظران دانش را جایگزین نهایی تولید، و سرمایه پولی می دانند.
وی، اعمال مدیریت دانش را همزمان با مدیریت ارتقای بهره وری دانست و در پایان سخنرانی خود در دومین جشنواره آثار پژوهشی برتر در حوزه بهره وری پیشنهادهایی به منظور ارتقای بهره وری ارائه كرد.
تشویق به ایجاد نظام خودسنجی ارتقا بهره وری در سطح سازمان، بنگاه و فرد و تشكیل شبكه بهره وری ملی، منطقه ای و اشتراك منابع، تبادل نظر و انتقال تجربه از جمله پیشنهادهای رئیس پژوهشكده مطالعات آینده دانشگاه صنعتی امیركبیر بود.
دكتر بهرامی تاكید كرد: ایجاد میز ملی دیدگاه بهره وری با همكاری نهادهای فرهنگی و رسانه ای و ایجاد كانون اندیشه بهره وری برای شناسایی و تدوین راه های بازسازی و بازآموزی بهره وری در سطوح مختلف جامعه از دیگر برنامه هایی است كه می تواند به ارتقای بهره وری كمك كند.

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: