X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
پنجشنبه 27 آذر 1393
514
کد خبر: 188
آدرس کوتاه

 بهره وری، از مهم ترین عوامل رشد و توسعه كشورها

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دومین جشنواره آثار پژوهشی برتر در حوزه بهره وری كه روز چهارشنبه 26 آذر از سوی سازمان ملی بهره وری ایران در سالن همایشهای كتابخانه ملی برگزار شد، گفت: بهره وری از مسائل مهم اقتصاد ملی ایران است و هراندازه به آن توجه شود آثار مطلوبی در آینده اقتصاد كشور خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، دكتر داوود دانش جعفری افزود: در الگوهای كلان اقتصادی نهاده هایی داریم كه در رشد و توسعه كشورها تاثیر دارد كه در این میان بهره وری از جمله مهم ترین این عوامل باشد.
وی، عامل بهره وری را یكی از مهمترین نهاده های رشد و توسعه كشورها در كنار  دیگر عوامل رشد از جمله سرمایه فیزیكی، انسانی و منابع طبیعی دانست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به منابع طبیعی غنی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه نفت و گاز تاكید كرد: كشورهایی مانند ایران می توانند از این منابع برای توسعه خود استفاده كنند و بهره وری عاملی است كه با حفظ منابع موجود به دنبال راهی است كه بتوان رشد اقتصادی را بالا برد.
وی ادامه داد: عامل بهره وری رابطه فزاینده با رشد دارد در حالی كه عوامل دیگر مانند سرمایه فیزیكی نسبت كاهنده به مقیاس و یا نسبت ثابت به مقیاس دارند.
دانش جعفری با اشاره به اتكای اقتصاد ایران بر درآمدهای نفتی گفت: صرف درآمد نفتی در امور هزینه ای و جاری موجب رشد اقتصادی نخواهد شد وبایستی"سیاست استفاده بهره ور از نفت" را در پیش گرفت، به این معنا كه به میزانی كه از ذخایر نفتی برداشت می شود به همان میزان ذخایر و سرمایه های دیگر كشور را افزایش یابد.
وی افزود: این درآمد ها در قالب طرح های عمرانی و زیرساختی و یا در ارائه تسهیلات به بخش خصوصی از طریق صندوق توسعه ملی به رشد با ثبات كشور كمك می كند.
وزیر اسبق اقتصاد با طرح این سوال كه چرا تاكنون علی رغم تاكید فراوان در عمل اتكای دولت به درآمدهای نفتی انجام نشده، تصریح كرد: پاسخ این سوال به الگوی تامین مالی دولت بر می گردد و تا زمانی كه این الگو تصحیح نشود امكان استفاده بهینه از درآمدهای نفتی را نخواهیم داشت.
وی تصریح كرد: كشورها بودجه خود را از سه راه مالیات مستقیم، مالیات غیرمستقیم و درآمدهای ناشی از مالكیت دولت(همانند منابع طبیعی) كسب می كنند.
دانش جعفری درآمد ایران از مالیات بر مستقیم بر شركت ها را قابل قبول دانست و افزود: سهم مالیات بر مصرف در بودجه زیر 10 درصد است در حالی كه در تركیه این عدد بالای 55 درصد و میانگین كشورهای خاورمیانه 35 درصد است بنابراین ضعف در این بخش وجود دارد.
وی تاكید كرد: اگر بخواهیم استفاده بهره مند از درآمدهای نفتی داشته باشیم باید بودجه كشور را از محل درآمدهای مالیاتی تامین كنیم، البته درآمد مالیاتی نیز در صورتی تامین می شود كه اقتصاد پررونق داشته  باشیم.
عضو هیئت عملی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان افزود: الگوی بهینه بهره ور این است كه از هم اكنون طراحی كنیم تا به مرور زمان وابستگی به بودجه نفت را قطع كنیم و از سوی دیگر درآمد نفت را به سمت سرمایه گذاری مطمئن سوق دهیم.


نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: