X

اخبار سازمان ملی بهره وری ایران

/اطلاع‌رسانی/اخبار
چهارشنبه 07 آبان 1393
796
کد خبر: 169
آدرس کوتاه

 اقتصاد ایران در حال بازیابی توان اقتصادی خود است

رئیس سازمان ملی بهره وری در پنجاه و پنجمین نشست كارگاهی روسای سازمان های بهره وری آسیایی (WSM) كه به صورت سالانه برگزار می شود، با تشریح اهداف اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران با نگاه ویژه به بهره وری اظهار امیدواری كرد كه  با استمرار سیاست های اقتصادی دولت و كاهش تحریم های بین المللی و بهبود فضای اقتصاد كلان؛ ظرفیت های خالی در بخش های مختلف اقتصاد مورد استفاده قرار گرفته و اقتصاد در مسیر رشد و توسعه قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی بهره وری ایران، دكتر «رویا طباطبایی یزدی» در این نشست كه به میزبانی سازمان بهره وری آسیایی (APO) در سریلانكا برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: خوشبختانه اقتصاد ایران پس از 8 فصل پی در پی رشد منفی؛ در فصل دوم سال 2014 وضعیت بحرانی را پشت سر گذاشته و در حال بازیابی توان اقتصادی از دست رفته خود است. 
وی ادامه داد: رشد 4.6 درصدی در فصل دوم سال 2014 میلادی، نشان از این دارد كه حركت اقتصاد در مسیر صحیح قرار گرفته، البته هنوز تولید كشور از تولید بالقوه فاصله دارد و امیدواریم در فصول باقی مانده از این سال نیز شاهد رشدهای مثبت اقتصادی برای ایران باشیم.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران تصریح كرد: رشد بخش صنعت و رشد بخش نفت از دلایل اصلی بهبود شرایط اقتصادی كشور در سال 2014 میلادی است. همچنین در اقتصاد ایران مصرف خصوصی در حدود 50 درصد تولید ناخالص داخلی و سرمایه گذاری سهمی در حدود 25 درصدی را داراست.
وی تاكید كرد: نرخ تورم در مقایسه با سال گذشته در حال كاهش است. این نرخ در مردادماه سال 1393 (آگوست 2014) نسبت به مردادماه سال 1392 (آگوست 2013) برابر با  14.7 درصد بوده است كه بسیار كمتر از سال قبل از آن می باشد.

اهداف اقتصادی دولت در بخش صنعت
وی در ادامه با برشمردن اهداف اقتصادی دولت در بخش های مختلف از جمله صنعت، كشاورزی و خدمات، به بیان برنامه های دولت در بخش صنعت پرداخت و گفت: برنامه های ویژه دولت در بخش صنعت؛ حمایت از صنایع كوچك و متوسط است و همچنین سیاست های توسعه صنعت نفت و گاز دنبال می شود.
طباطبایی یزدی ادامه داد: سیاست های دولت در بخش صنعت شامل سیاست های اجرایی برای تأمین مالی بخش صنعت شامل تشكیل كارگروه هایی با هدف پیگیری نیازمندی ها و مشكلات بنگاه های تولیدی و ارایه ی مشاوره به نظام بانكی به منظور تخصیص كارآمد منابع بانكی به بنگاه های تولیدی برتر انجام می پذیرد.
به گفته وی، همچنین سیاست های اجرایی برای تحریك تقاضای داخلی در بخش صنعت دنبال می شود. در سال 1392(2013 میلادی)، بخش صنایع و معادن سهم 23.2 درصدی از تولید ناخالص داخلی  (GDP) را دارا بوده و بخش نفت، سهم 17 درصدی از تولید ناخالص داخلی (GDP) را دارا بوده است.

نقش بخش كشاورزی در اقتصاد ایران
رئیس شورای راهبری سازمان ملی بهره وری ایران با تاكید بر نقش بخش كشاورزی در اقتصاد ایران خاطرنشان كرد: بخش كشاورزی و منابع طبیعی وظایف بسیار اساسی از جمله تامین امنیت غذایی كشور با تكیه بر تولید از منابع داخلی، حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی، ارتقای سطح درآمد و زندگی روستاییان و كشاورزان و ایجاد سازوكارهای مناسب برای رشد بهره وری عوامل تولید را عهده دار است.
وی تاكید كرد: این بخش به لحاظ توانمندی های قابل توجه در منابع و عوامل تولید از جمله اراضی مستعد كشاورزی و اقلیم های متنوع، منابع طبیعی تجدید شونده شامل جنگل ها و مراتع و ذخایر غنی ژنتیكی توانسته است با دارا بودن سهمی برابر با 9 درصد از كل تولید ناخالص داخلی و حدود 18 درصد اشتغال كل كشور در سال 1392 و همچنین ضریب خودكفایی بالا در محصولات كشاورزی از موقعیت ممتاز و ویژه ای در اقتصاد كشور برخوردار باشد.

توجه به خودكفایی در محصولات اساسی
دكتر طباطبایی یزدی به بیان مهم ترین اهداف دولت در بخش كشاورزی اشاره كرد و گفت: نیل به خودكفایی در محصولات اساسی و استراتژیك كشاورزی، برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید و متكی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی و همچنین برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تامین اجتماعی، فرصت های برابر، توزیع مناسب درآمد و بهره مند از محیط زیست پاك بخشی از این اهداف است.
به گفته وی، ارتقای شاخص های سلامت غذا، امنیت غذا، محیط و بهداشت جسمی و روحی، اصلاح الگوی تغذیه جامعه با بهبود تركیب و سلامت مواد غذایی، توجه به ارزش اقتصادی، امنیتی، سیاسی و زیست محیطی آب با تسریع در استحصال، عرضه، نگهداری ومصرف آن از دیگر اهدافی است كه در این بخش دنبال می شود.

بهره وری كلید توسعه كشاورزی ایران
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران، ارتقای بهره وری در بخش كشاورزی را از دیگر اهداف دولت در این زمینه دانست و گفت: حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی و منابع پایه، توسعه بازار و صادرات محصولات و فرآورده های كشاورزی و ارتقای سطح امنیت سرمایه گذاری و تولید در بخش كشاورزی و بهبود سطح درآمد و زندگی كشاورزان، روستاییان و عشایر؛ ارتقای دانش، بینش و مهارت بهره برداران و تولیدكنندگان بخش كشاورزی از اهدافی است كه در بخش كشاورزی ایران دنبال می شود.
وی توسعه تحقیقات، آموزش و ترویج كاربردی و تقاضا محور و مشتری مدار در بخش كشاورزی و تقویت حضور همه جانبه بخش خصوصی را از دیگر اهداف دولت جمهوری اسلامی دانست و بر ارتقای فن آوری و توسعه مكانیزاسیون، بهبود فرایند تامین منابع مالی برای كشاورزان به منظور تامین ماشین آلات و ادوات كشاورزی، كاهش ضایعات محصول با بهبود سیستم های برداشت و اصلاح نظام حمل و نقل و توسعه حمل ونقل ریلی تاكید كرد.
توسعه و بازسازی صنایع تبدیلی با تاكید بر قطب های تولید، توسعه سیلوهای نگهداری محصولات و ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز و تجهیز و بازسازی قرنطینه دامی و گیاهی به منظور كاهش تهدیدهای ناشی از واردات محصولات آلوده از دیگر اهدافی است كه به گفته رئیس سازمان ملی بهره وری ایران از سوی دولت دنبال می شود.
وی ادامه داد: گسترش شركت های خدمات مشاوره ای، حفظ تنوع زیستی و استعدادهای بالقوه منابع طبیعی و مهار عوامل تخریب، اشاعه فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی، تقویت عزم ملی برای حفظ، احیا و توسعه پایدار منابع طبیعی، مقابله با بیابانزایی، كنترل و مدیریت ریسك و بحران های بلایای طبیعی نیز اهدافی است كه در این بخش دنبال می شود.

تشریح اهداف اقتصادی در حوزه های سلامت، آموزش و حمل و نقل
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان بهره وری آسیایی (APO) در ادامه به اهداف دولت در حوزه خدمات پرداخت و گفت: در بخش خدمات در حوزه بهداشت و درمان كاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دولتی، ارتقای كیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان های دولتی، برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج، خاص و نیازمند، حضور پزشكان  متخصص مقیم در بیمارستان های دولتی، ارتقاء كیفیت هتلینگ در بیمارستان های دولتی، حمایت از ماندگاری پزشكان در مناطق محروم و برنامه ی ترویج زایمان طبیعی دنبال می شود.
وی در ادامه به برنامه های دولت در حوزه آموزش و پرورش اشاره و تصریح كرد: ارتقای كیفیت آموزش و پرورش در همه مولفه ها و اركان نظام آموزش و پرورش، بسط عدالت آموزشی و تربیتی، توانمندسازی منابع انسانی شاغل در نظام آموزشی، توسعه فعالیت های پرورشی، تربیت بدنی و غنی سازی اوقات فراغت، توسعه ی آموزش های فنی و حرفه ای و كارآفرینی، توجه به رفاه فرهنگیان، تقویت مشاركت عمومی در آموزش و پرورش، توسعه خلاقیت و نوآوری در آموزش و پرورش، توسعه ی همكاری های بین المللی و ارتقاء جایگاه پژوهش و ارزیابی در اولویت است.
رویا طباطبایی یزدی در پایان خاطرنشان كرد: همچنین در حوزه حمل و نقل كاهش شدت مصرف انرژی، كاهش آلودگی زیست محیطی، افزایش ایمنی، برقراری تعادل و تناسب بین زیرساخت ها و ناوگان و تجهیزات ناوبری و تقاضا، افزایش بهره وری تا رسیدن به سطح عالی از طریق پیشرفت و بهبود روش های حمل و نقل و مدیریت پیگیری می شود. د
به گفته وی، در سال 1392 (2013)، بخش خدمات مشاركتی برابر 52.8 درصد در تولید ناخالص داخلی  (GDP) داشته است.
پنجاه و پنجمین نشست كارگاهی روسای سازمان های بهره وری كشورهای عضو سازمان بهره وری آسیایی 29 مهر تا یكم آبان 1393 (21 تا 23 اكتبر 2014 ) در كلمبو پایتخت سریلانكا با حضور نمایندگان 19 كشور عضو این سازمان برگزار شد.

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: