اخبار

/اطلاع‌رسانی/اخبار
نشست خبری فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران به مناسبت روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف  برگزار شد.
ﺳﻪشنبه 30 اردیبهشت 1399
138

 نشست خبری فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران به مناسبت روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف برگزار شد.


«فاطمه پهلوانی» روز سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 در نشست خبری روز ملی بهره‌وری در محل این سازمان اظهارداشت: رویکرد کلی سازمان در انجام کار به دو بخش تقسیم می‌شود. نخست تکالیف قانونی که بر عهده سازمان ملی بهره‌وری بوده و دیگر وظایف ذاتی سازمان که به عنوان متولی حرکت ملی بهره‌وری در کشور تعریف شده است.
وی افزود: در ماده پنج برنامه ششم توسعه، وظایف دستگاه‌های مختلف و سازمان ملی بهره‌وری درخصوص رشد بهره‌وری تعیین شده و نقش‌ها مشخص شده است و دستگاه‌ها موظف بوده اند که در مدت شش ماه برنامه‌ عملیاتی ارتقای بهره‌وری خودرا ارائه نمایند.
رییس سازمان ملی بهره‌وری گفت: ماده پنج قانون برنامه ششم در بین برنامه های توسعه بسیار مترقی‌تر است اما نقطه ضعف این ماده زمانبندی تعریف شده برای استقرار چرخه بهره‌وری و تدوین برنامه عملیاتی ظرف مدت شش ماه است چرا که این امر در زمره برنامه های میان مدت تعریف میشود وبرای استقرار چرخه، تعیین مسائل و تعریف راهکارهای بهبود هر دستگاهی حداقل یک یا دو سال زمان نیاز است.
وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۷ سازمان ملی بهره‌وری برنامه عملیاتی را برای دستگاه‌های اجرایی در ۱۰ گام تعریف کرد که تاکنون ۶۹ درصد دستگاه ها گام یک و دو را طی کردند، ۴۳ درصد گام ۳ و ۴ را پیمودند و تنها هشت درصد گام پنج و ۶ را انجام داده‌اند.
پهلوانی درباره وضعیت استقرار چرخه بهره‌وری در دستگاه‌ها طبق دسته‌بندی کلان بخش‌های اقتصادی گفت: پیشرفت استقرار چرخه بهره‌وری در دستگاه‌های حوزه انرژی و زیربنایی ۳۱ درصد، در حوزه اجتماعی و فرهنگی ۱۶ درصد، اقتصادی و تولیدی ۳۶ درصد و در حوزه امور عمومی و فرابخشی ۱۴ درصد است.
وی افزود: بعد از وزارت جهاد کشاورزی به عنوان پیش‌رو در استقرار چرخه بهره‌وری، وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نفت، میراث فرهنگی و گردشگری، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش، صنعت، ‌معدن و تجارت و راه و شهرسازی و سازمان انرژی اتمی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 
وی با بیان اینکه دستگاه‌هایی که نیازمند همکاری بیشتر هستند به سه دسته تقسیم می‌شوند، گفت: نخست دستگاه‌های متولی آموزش (وزارت آموزش‌ و پرورش، علوم و تحقیقات، بهداشت و درمان)، دسته دیگر وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و دسته آخر دستگاه‌های فرابخشی اقتصاد هستند.
پهلوانی گفت: بهره‌وری رابطه تنگاتنگی با شاخص‌های رقابت‌پذیری دارد و وزارت اقتصاد و دارایی نقش رگولاتوری در کل اقتصاد کشور دارد و امیدواریم که این وزارتخانه به همراه سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی در این زمینه سازمان ملی بهره‌وری را همراهی کنند.
وی گفت: در بین بخش‌های فرابخشی سازمان اداری و استخدامی با ۱۶ درصد پیشرفت کلی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد با ۱۳ درصد در استقرار چرخه بهره‌وری وضعیت خوبی دارند و در مقابل بانک مرکزی صفر درصد پیشرفت داشته است.
ایجاد شبکه ملی بهره‌وری
رییس سازمان ملی بهره‌وری درباره سیاستگذاری در حوزه بهره‌وری گفت: تکالیف قانونی که برنامه‌های توسعه‌ای برای دستگاه‌های متولی تعریف می‌کنند موجب می‌شود که به ماموریت‌های ذاتی کمتر توجه شود و در واقع تهدیدهایی به همراه دارد و باعث می‌شود فراموش کنیم در درازمدت چه اقداماتی را باید انجام دهیم.
وی افزود: سال گذشته تلاش کردیم این نقیصه را نیز جبران کنیم و زیرساختهای لازم برای طراحی و استقرار شبکه ملی بهره‌وری را  در دستور کار قرار دادیم؛ پرتال شبکه ملی بهره‌وری طراحی شده و امیدواریم تا پایان خردادماه رونمایی شود. این شبکه در واقع محلی است که تمام ذینفعان و بازیگران اصلی حوزه بهره‌وری اعم از دستگاه‌های اجرایی، مراکز عملی و پژوهشی، سفیران، مروجان، دانش آموختگان و مشاوران حرفه‌ای بهره‌وری با محوریت سازمان ملی بهره‌وری ایران با هم در ارتباط خواهند بود.
بهره‌وری بوی نفت می‌دهد
پهلوانی در ادامه با ارائه گزارشی از وضعیت رشد اقتصادی و بهره‌وری در کشور گفت: تا پایان سال ۹۷، شاهد رشد اقتصادی منفی ۵.۲۲ بودیم و در مقابل بهره‌وری نیز منفی ۶.۱۲ درصد بوده است و این متاثر از وضعیت اقتصاد نهاده محور است، به عبارت دیگر بهره‌وری ما هم هنوز بوی نفت می‌دهد.
وی افزود: هدف گذاری در برنامه ششم این بود که ۳۵ درصد رشد اقتصادی از بهره وری باشد یعنی از رشد هشت درصدی اقتصاد، ۲.۸ درصد را بهره‌وری برآورد کند اما طی دو سال نخست برنامه ششم توسعه، رشد بهره وری منفی ۲.۴ درصد بوده است.
وی تصریح کرد: به تفکیک دستگاه‌های اجرایی علل اصلی اینکه چرا بهره‌ور نیستیم را شناسایی نکرده‌ایم در حالیکه باید علت‌ها را پیدا کنیم. ما هنوز فرق مشکل و مساله را نمی‌دانیم و فقط مشکلات را بیان می‌کنیم در حالیکه تعریف دقیق مساله یعنی تعیین نقطه عزیمت و پس از آن بر اساس رویکرد حل مساله باید راه‌حل‌ها را بیابیم. طی این سالها از مشاوره‌ها و مستنداتی که از سوی سازمان آسیایی بهره‌وری در اختیار داشتیم، برای راهبری دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی استفاده زیادی کرده ایم.
پهلوانی با بیان اینکه اعلام نرخ بهره وری هیچ فایده و نتیجه‌ای ندارد، افزود: باید بدانیم چرا به این نقطه رسیده ایم و چگونه باید از این وضعیت خارج شویم. نهاده محور بودن و داشتن عواملی همچون نیروی انسانی و سرمایه‌های خوب، بسیار خوب است اما باید بدانیم که چگونه از اینها استفاده کنیم.
توجه بیش از حد به بازار سرمایه، بازار مسکن را تهدید می‌کند
رییس سازمان ملی بهره‌وری با اشاره به پایین بودن  بهره‌وری صنعت ساختمان این مساله را ناشی از کاهش سرمایه گذاری در این بخش و خروج سرمایه‌های خرد دانست و گفت :اگر در دو حوزه صنعت و ساختمان به سرمایه گذاری روی زیرساخت‌ها توجه نکنیم در درازمدت شاهد آسیب جدی خواهیم بود.
وی تشریح کرد: جذب سرمایه‌های خرد در بازار سرمایه به عنوان رقیب بازار مسکن، خطر بزرگی برای اقتصاد کشور است، زیرا هر لحظه ممکن است بازار سرمایه با مشکل مواجه شود و در نتیجه سرمایه‌های خرد مردم که از مسکن به این سمت هدایت شده از بین برود. پهلوانی افزود: در این صورت قیمت مسکن به قدری رشد می‌کند که کل سود بازار سرمایه روی این سرمایه‌های خرد کفاف خریدن یک آپارتمان را نخواهد داد.
پهلوانی گفت: مطابق با امار منتشر شده توسط سازمان بهره وری اسیایی (APO)، شاخص بهره وری کل عوامل تولید (TFP) در روند بلند مدت از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۷ تنها یک درصد رشد داشته است. (۱۹۷۰=۱۰۰)؛ این در حالیست که روند رشد این شاخص در سالهای پس از جنگ تحمیلی و در سالهای اخیر به واسطه برخی عوامل داخلی یا بیرونی از جمله تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان با نوساناتی همراه بوده است. 
فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در پایان خواستار توجه بیشتر مسوولین به مقوله بهره وری در سیاست ها و استقرار چرخه بهره‌وری در دستگاه های اجرایی کشور شد.

تصاویر
  • نشست خبری فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران به مناسبت روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف  برگزار شد.
  • نشست خبری فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران به مناسبت روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف  برگزار شد.
  • نشست خبری فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران به مناسبت روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف  برگزار شد.
اشتراک گذاری
New Comment

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

021064
طراحی سایت